Pomiń
  1. Strona główna
  2. Sport
  3. Lekkoatletyka
  4. 1. Memoriał Ireny Szewińskiej
1. Memoriał Ireny Szewińskiej

Lekkoatletyka

1. Memoriał Ireny Szewińskiej - Bilety

0 Nadchodzące wydarzenia

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o 1. Memoriał Ireny Szewińskiej

11 czerwca 2019 roku będziemy mogli ponownie oglądać niezwykle widowiskowe zmagania tyczkarzy podczas Festiwalu Tyczki na Wyspie Młyńskiej. Event ten poprzedza XIX Europejski Festiwal Lekkoatletyczny na Stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka - Bydgoszcz CUP.

Pierwsze zawody w skoku o tyczce zostały rozegrane w 1850 roku. Początkowo sportowcy skakali na tyczkach wykonanych z jesionu, w późniejszym czasie wprowadzono kolejno tyczki bambusowe, aluminiowe, stalowe i obecne - z włókna szklanego. Dopiero w 1957 roku wprowadzone zostały specjalne maty, które zapewniały tyczkarzom odpowiednie bezpieczeństwo podczas spadania. W 1995 roku IAAF rozpoczął notowania kobiecych rekordów.

Najlepszym męskim zawodnikiem w historii skoku o tyczce na stadionie jest Serhij Nazarowycz Bubka - ukraiński tyczkarz, 35-krotny rekordzista świata, do którego należy aktualny rekord wynoszący 6,14m. Natomiast najlepszym tyczkarzem halowym jest Francuz Renaud Lavillenie, który osiągnął niebotyczny wynik 6,16m. Wśród kobiet niepokonana na stadionie jest Jelena Isinbajewa, nazywana "carycą tyczki". Jej stadionowy rekord wynosi 5,06m. Halowy rekord osiągnęła Amerykanka Jennifer Suhr skacząc na wysokość 5,03m.

Wśród naszych rodaków również możemy pochwalić się rekordami świata. Najbardziej znanym polskim tyczkarzem jest oczywiście Władysław Kozakiewicz, który w 1980 roku dwukrotnie ustanawiał rekordy świata wynikami: 5,72 i 5,78m. Zapamiętany przez świat z powodu słynnego gestu, który wykonał w stronę wygwizdujących go sowieckich kibiców, tzw. gest Kozakiewicza. Aktualnie najlepszym tyczkarzem Polski jest Piotr Lisek, który na otwartym stadionie przeskoczył poprzeczkę na wysokości 5,95 m, a na hali 6m. Wybitną polską tyczkarką zarówno stadionową (4,83m), jak i halową (4,85m) jest Anna Rogowska.