Pomiń
Aukso

Alternative/Indie Rock

Aukso - Bilety

16 Nadchodzące wydarzenia

Wybierz Datę

Polska

Wydarzeń:16
Wczytano 16 z 16 wydarzeń

Więcej o Aukso

AUKSO // SEZON 5.0

Klasyka w najlepszym wydaniu, muzyka wychodząca poza gatunkowe ramy, artyści wyznaczający nowe trendy oraz znakomitości rodzimej sceny muzycznej, zaś najmłodszych czeka podróż w czasie podczas AUKSO4KIDS. Zapraszamy na drugą cześć sezonu koncertowego AUKSO.

Obok dobrze znanych serii koncertowych POLISH SOUNDS i NEXT WAVE muzykę w wykonaniu AUKSO usłyszmy w cyklu AUKSO CLASSICS. Gościem pierwszego koncertu z serii będzie pochodzący z dynastii romskich skrzypków Roby Lakatos, charyzmatyczna postać i wirtuoz skrzypiec, swobodnie migrujący pomiędzy muzycznymi światami rozpiętymi od klasyki przez jazz po muzykę cygańską i tradycję klezmerską. Po tak znakomitej przystawce czeka nas danie główne: wykonanie kompletu symfonii Ludwiga van Beethovena. W 2020 roku celebrujemy 250. rocznicę urodzin jednego z największych kompozytorów wszech czasów. W lutym będzie to I symfonia C-dur i II D-dur, dzieła młodego jeszcze twórcy. W marcu: III symfonia Es-dur „Eroica” i IV symfonia B-dur. W kwietniu usłyszymy najsłynniejszą, V symfonię c-moll oraz VI F-dur, zwaną „Pastoralną”. W maju wykonane zostaną symfonie VII A-dur i VIII F-dur. Wielki finał w czerwcu to oczywiście IX symfonia d-moll, nazywana „Symfonią radości”.

Cykl POLISH SOUNDS zaprezentuje artystów kształtujących współczesną krajową scenę muzyczną. Serię otworzy postać, której przedstawiać nie trzeba – Mela Koteluk. W Mediatece zaprezentuje intymne, wyciszone oblicze swojej muzyki – wystąpi w duecie z Tomaszem „Serkiem” Krawczykiem, współautorem lwiej części repertuaru i wziętym gitarzystą. Bokka, zamaskowana ekipa, która pojawiła się na rodzimej scenie jesienią 2013 roku, do Tychów przyjedzie w lutym. To zespół, którego twórczość plasuje się na pograniczu muzyki elektronicznej, popu i indie rocka. Do Tychów zawita również artysta, który szerszej publiczności dał się poznać dzięki programowi „The Voice of Poland”. Baranovski, bo o nim mowa, wyjął w końcu utwory pisane do szuflady i podbił radio, festiwale – z Open’erem na czele – i rynek fonograficzny (nominacja do Fryderyka za debiut). Na scenie tyskiej Mediateki stanie electro/synth-popowe trio KAMP! Zespół gościł na scenach znakomitych festiwali i najlepszych klubów Europy, Ameryki i Azji. Do Tychów przyjadą, by wykonać materiał z najnowszej płyty „Dare”. Swoją twórczość zaprezentuje także Bovska. Pierwsza płyta artystki („Kaktus”) przyniosła jej nominację do Fryderyka i otworzyła drzwi na festiwalowe sceny. Od debiutu recenzenci z entuzjazmem patrzą na poczynania tej barwnej postaci na rodzimej scenie indiepopowej. Ostatni koncert w cyklu należeć będzie do Tymona Tymańskiego – człowieka, który polską scenę muzyczną prześwietlił na wylot. Nie sposób wymienić wszystkich projektów, w które był zaangażowany. Wreszcie zdecydował się na album w pełni solowy – „Paszkwile”. To zderzenie indie rocka z elektroniką, a przede wszystkim zderzenie Tymańskiego z polską rzeczywistością.

Cykl NEXT WAVE wypełni muzyka nienormatywna gatunkowo, balansująca pomiędzy przyjętymi muzycznymi konwencjami; twórczość o nowatorskim podejściu i świeżym spojrzeniu. Pierwszy w cyklu będzie EABS, czyli Electro-Acoustic Beat Sessions. Zespół dowodzony przez Marka Pędziwiatra – pianistę i wokalistę, producenta i rapera, stanowi polską odpowiedź na renesans jazzu na całym świecie. Jazz zabrzmi również na zakończenie sezonu w wykonaniu Kamil Piotrowicz Sextet. To pełne czystej energii jazzowe novum, założone przez znakomitego pianistę i kompozytora, jest dowodem na to, że free jazz wciąż może być naprawdę wolny. Miłośników progresywnych brzmień czeka nie lada gratka. W tyskiej Mediatece wystąpi Lonker See. Alternatywna trójmiejska grupa, działająca na pograniczu rockowej psychodelii i jazzowej swobody, zaprezentuje materiał ze znakomitej płyty „One Eye Sees Red”. Trio Bastarda przedstawi oryginalne podejście do spuścizny muzyki dawnej. Właściwie melodie sprzed wieków dla Pawła Szamburskiego, Michała Górczyńskiego i Tomasza Pokrzywińskiego stanowią pole dla improwizacji, gdzie stosują współczesne instrumentarium i techniki wykonawcze. W Tychach pojawią się z muzyką z albumu „Ars Moriendi”, opartym na muzyce funeralnej epoki renesansu. Wysokie stężenie muzycznego eklektyzmu będzie mieć miejsce na koncercie KIRK. Muzyka zespołu wypełnia niezagospodarowane przestrzenie pomiędzy ambientem, jazzem a trip-hopem, mamiąc filmową sugestywnością i zwodząc nieskrępowanym lotem wyobraźni. W maju do Tychów przyjadą SYNY. Jeden z najbardziej oryginalnych muzycznych tworów ostatnich lat, duet, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Syny irytują i zachwycają równocześnie, odbijając polski rap w krzywym zwierciadle nie po to, by go wyszydzić, ale by z jego najbardziej wyrazistych i zarazem zniekształconych elementów zbudować coś całkowicie własnego.

W AUKSO4KIDS drugą część sezonu rozpoczniemy wielkim BUM!, czyli słuchowiskiem na żywo na podstawie książki Marianny Oklejak pt. „No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk” wydawnictwa Art Egmont. W kolejnych spotkaniach urządzimy sobie podróż przez muzyczne dekady od lat 50. XX wieku. Poznamy korzenie współczesnych muzycznych gatunków i stylów oraz artystów, którzy nie tylko swoją twórczością, ale i osobowością, odcisnęli znaczące piętno na następnych pokoleniach.

Więcej informacji na:

• Oficjalna strona: http://www.aukso.pl/
• Twitter: https://twitter.com/AuksoOrchestra
• Facebook: https://business.facebook.com/auksoorchestra/
• Instagram: https://www.instagram.com/auksoorchestra/