Pomiń
Aukso

Alternative/Indie Rock

Aukso - Bilety

5 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:5

Więcej o Aukso

AUKSO // SEZON 6.0

Beethoven 250, muzyka wychodząca poza gatunkowe ramy, artyści wyznaczający nowe trendy oraz znakomitości rodzimej sceny muzycznej, zaś najmłodszych czeka podróż w czasie podczas AUKSO4KIDS. Pierwszą połowę Sezonu 6.0 wypełnią wydarzenia przeniesione z Sezonu 5.0.

Obok dobrze znanych serii koncertowych POLISH SOUNDS i NEXT WAVE muzykę w wykonaniu AUKSO usłyszmy w cyklu AUKSO CLASSICS. W roku 250 rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena, wykonamy jego komplet symfonii. W lutym wybrzmiały I symfonia C-dur i II D-dur, dzieła młodego jeszcze twórcy, w marcu zaś III symfonia Es-dur „Eroica” i IV symfonia B-dur. Kontynuujemy przerwaną serię koncertów. We wrześniu usłyszymy najsłynniejszą, V symfonię c-moll oraz VI F-dur, zwaną „Pastoralną”. W październiku wykonane zostaną symfonie VII A-dur i VIII F-dur. Wielki finał w grudniu to oczywiście IX symfonia d-moll, nazywana „Symfonią radości”.

Cykl POLISH SOUNDS zaprezentuje artystów kształtujących współczesną krajową scenę muzyczną. Serię otworzy artysta, który szerszej publiczności dał się poznać dzięki programowi „The Voice of Poland”. Baranovski, bo o nim mowa, wyjął w końcu utwory pisane do szuflady i podbił radio, festiwale – z Open’erem na czele – i rynek fonograficzny (nominacja do Fryderyka za debiut). Na scenie tyskiej Mediateki stanie też electro/synth-popowe trio KAMP! . Zespół gościł na scenach znakomitych festiwali i najlepszych klubów Europy, Ameryki i Azji. Do Tychów przyjadą, by wykonać materiał z najnowszej płyty „Dare”. Swoją twórczość zaprezentuje także Bovska. Pierwsza płyta artystki („Kaktus”) przyniosła jej nominację do Fryderyka i otworzyła drzwi na festiwalowe sceny. Od debiutu recenzenci z entuzjazmem patrzą na poczynania tej barwnej postaci na rodzimej scenie indiepopowej. Ostatni koncert w cyklu należeć będzie do Tymona Tymańskiego – człowieka, który polską scenę muzyczną prześwietlił na wylot. Nie sposób wymienić wszystkich projektów, w które był zaangażowany. Wreszcie zdecydował się na album w pełni solowy – „Paszkwile”. To zderzenie indie rocka z elektroniką, a przede wszystkim zderzenie Tymańskiego z polską rzeczywistością.

Cykl NEXT WAVE wypełni muzyka nienormatywna gatunkowo, balansująca pomiędzy przyjętymi muzycznymi konwencjami; twórczość o nowatorskim podejściu i świeżym spojrzeniu. Trio Bastarda przedstawi oryginalne podejście do spuścizny muzyki dawnej. Właściwie melodie sprzed wieków dla Pawła Szamburskiego, Michała Górczyńskiego i Tomasza Pokrzywińskiego stanowią pole dla improwizacji, gdzie stosują współczesne instrumentarium i techniki wykonawcze. W Tychach pojawią się z muzyką z albumu „Ars Moriendi”, opartym na muzyce funeralnej epoki renesansu. Wysokie stężenie muzycznego eklektyzmu będzie mieć miejsce na koncercie KIRK. Muzyka zespołu wypełnia niezagospodarowane przestrzenie pomiędzy ambientem, jazzem a trip-hopem, mamiąc filmową sugestywnością i zwodząc nieskrępowanym lotem wyobraźni. W listopadzie do Tychów przyjadą SYNY. Jeden z najbardziej oryginalnych muzycznych tworów ostatnich lat, duet, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Syny irytują i zachwycają równocześnie, odbijając polski rap w krzywym zwierciadle nie po to, by go wyszydzić, ale by z jego najbardziej wyrazistych i zarazem zniekształconych elementów zbudować coś całkowicie własnego. Jazz zabrzmi na zakończenie sezonu w wykonaniu Kamil Piotrowicz Sextet. To pełne czystej energii jazzowe novum, założone przez znakomitego pianistę i kompozytora, jest dowodem na to, że free jazz wciąż może być naprawdę wolny.

W AUKSO4KIDS kontynuować będziemy serię „No to gramy!”. W kolejnych spotkaniach urządzimy sobie podróż przez muzyczne dekady od lat 70. XX wieku. Poznamy korzenie współczesnych muzycznych gatunków i stylów oraz artystów, którzy nie tylko swoją twórczością, ale i osobowością, odcisnęli znaczące piętno na następnych pokoleniach.