Pomiń
Bon Jovi

Rock/Pop

Bon Jovi - Bilety

0 Nadchodzące wydarzenia

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Bon Jovi

Charakterystyczny, zachrypnięty głos głównego wokalisty może spowodować gęsią skórkę. Doprawiając ten wokal soczystymi akordami gitar, otrzymujemy jeden z najlepszych zespołów rockowych na świecie - to właśnie Bon Jovi. John Francis Bongiovi Jr. znany również jako Jon Bon Jovi swoje doświadczenie z muzyką rozpoczął mając 13 lat, kiedy to grał na gitarze oraz pianinie w zespole "Raze". Trzy lata później na jego drodze stanął David Bryan, z którym utworzył grupę zwaną "Atlantic City Expressway". W 1980 roku Jon wraz z innymi muzykami nagrał swój pierwszy singiel "Runaway", który znalazł się na składance lokalnego radia. Już po pierwszej audycji utwór ten wpadł w ucho słuchaczom i szybko stał się hitem. W połowie 1982 roku młody wokalista podjął pracę w studiu "Power Station Studios", w którym kuzyn Jona - Tony Bongiovi - był współwłaścicielem. Pierwszym profesjonalnym nagraniem Jona stał się główny wokal w piosence "R2-D2 We Wish You a Merry Christmas". Na początku 1983 roku, po wizycie w nowojorskiej stacji radiowej, artysta udostępnił odmienioną wersję utworu "Runaway". Piosenka prędko trafiła także do innych stacji, dając wokaliście większy rozgłos. Dzięki temu Jon postanowił skontaktować się z dawnym znajomym Davidem Bryanem i stworzyć zupełnie nowy zespół, zwany później "Bon Jovi". Do grupy trafili: Alec John Such (basista), Tico Torres (perkusista), Dave Sabo (gitarzysta), który wystąpił tylko podczas krótkiej trasy koncertowej wspierającej popularny już kawałek "Runaway", a w późniejszym czasie Richie Sambora (główny gitarzysta).

Debiutancki album zespołu Bon Jovi ukazał się 21 stycznia 1984 roku. Zawierał on pierwszy przebojowy singiel "Runaway", który osiągnął czterdziestą pozycję na liście przebojów "Billboard Hot 100". Po wydaniu płyty grupa w mgnieniu oka stała się supportem dla zespołu Scorpions w Stanach Zjednoczonych oraz dla KISS w Europie. Następnego roku pojawił się drugi studyjny krążek zatytułowany "7800° Fahrenheit", na którym znajdowały się utwory, takie jak: "In and Out of Love", "Only Lonely" czy "Silent Night". Dwie umiarkowanie udane płyty przekonały zespół do zatrudnienia profesjonalnego autora tekstów. Z początkiem 1986 roku kapela przeniosła się do Vancouver, by tam nagrać trzecią płytę "Slippery When Wet". Po jej wydaniu dwa single "You Give Love a Bad Name" oraz "Livin' on a Prayer" stały się numerem jeden na liście "Billboard Hot 100". Płyta została uznana za najlepiej sprzedający się album 1987 roku, a singiel "Livin' on a Prayer" zdobył nagrodę MTV Music Award za "Najlepszy występ na scenie". Wrzesień 1988 roku zaowocował wydaniem czwartego albumu "New Jersey". Dwa hity "Bad Medicine" i "I'll Be There for You" osiągnęły pierwszą pozycję na "Billboard Hot 100", a kolejne trzy: "Born to Be My Baby", "Lay Your Hands on Me" i "Living in Sin" znalazły się w pierwszej dziesiątce. Ciągłe koncerty i nagrywanie płyt doprowadziły do chwilowego zawieszenia działalności na rzecz odpoczynku i skupieniu się na sobie.

Bon Jovi powrócili w 1992 roku z piątą płytą "Keep the Faith", która była zapowiedzią zmiany brzmienia i wizerunku zespołu. Album osiągnął status podwójnej platyny, a ballada "Bed of Roses" znalazła się na dziesiątym miejscu listy "Billboard Hot 100". W październiku 1994 roku Bon Jovi wydał swój najlepszy album kompilacyjny "Cross Road", którego singiel "Always" stał się najlepiej sprzedającym się singlem grupy, pozostając w pierwszej dziesiątce "Billboard Hot 100" przez sześć miesięcy. W tym samym roku basista Alec John Such został zwolniony, a jego zastępstwem stał się grający w piosence "Runaway" Hugh McDonald. Szósty studyjny album Bon Jovi - "These Days" ukazał się w czerwcu 1995 roku. Od razu zadebiutował on na pierwszym miejscu w Wielkiej Brytanii i spędził cztery kolejne tygodnie na najwyższym miejscu. Po ogromnym sukcesie wydanych krążków i zagranych koncertów zespół ponownie podjął decyzję o rozłące.

W 1999 roku grupa powróciła do wspólnego nagrywania, tworząc utwór do komedii romantycznej "Ed TV". W czerwcu 2000 roku wydano siódmy krążek "Crush", gdzie znalazł się jeden z największych przebojów "It's My Life". Wiosną 2002 roku kapela rozpoczęła nagrywanie ósmej płyty "Bounce", na której powstanie miały wpływ ataki terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Kolejna płyta ukazała się we wrześniu 2005 roku. Tytułowy utwór "Have a Nice Day" stał się międzynarodowym przebojem, osiągając pierwszą dziesiątkę w Wielkiej Brytanii, Europie, Australii i Kanadzie. Wkrótce po wydaniu "Have a Nice Day" zespół rozpoczął przygotowywania do światowej trasy koncertowej "Have A Nice Day Tour", która okazała się komercyjnym sukcesem. Dziesiąty krążek "Lost Highway" z czerwca 2007 znalazł się na szczycie list przebojów w USA, Kanadzie, Europie i Japonii. Następne lata przyniosły nowe albumy "The Circle", "What About Now" oraz "This House Is Not for Sale", które potwierdziły tylko wielkość tego kultowego zespołu. 14 kwietnia 2018 roku zespół Bon Jovi wprowadzony został do legendarnego muzeum "Rock and Roll Hall of Fame".

Poszukujesz informacji o zespole? Pomożemy Ci:

• Oficjalna strona: https://www.bonjovi.com/
• Twitter: https://twitter.com/bonjovi
• Facebook: https://web.facebook.com/BonJovi
• Instagram: https://www.instagram.com/bonjovi/

Koncert w Polsce odbędzie się 12 lipca 2019 roku, PGE Narodowy, Warszawa.