2 Wyniki

Wybierz Datę

Polska

1 Wydarzeń

Wydarzenia Międzynarodowe

1 Wydarzeń

Więcej o Bryan Ferry

Ma zmysłowy głos, któremu ciężko się oprzeć, a jego elegancja sprawia, że nie można oderwać od niego wzroku. Bryan Ferry, bo o nim mowa to angielski piosenkarz i autor tekstów. Z muzyką postanowił związać się w czasie studiowania na Uniwersytecie Newcastle. Wtedy to właśnie stał się członkiem zespołów, takich jak "The Banshees", "City Blues" oraz "The Gas Board", w skład których wchodzili także Graham Simpson i John Porter. W listopadzie 1970 roku Ferry wraz z grupą przyjaciół utworzył zespół "Roxy Music". Ich pierwszy singiel "Virginia Plain" w 1972 roku stał się przebojem, utrzymując się na piątym miejscu list przebojów w Wielkiej Brytanii. Po nagraniu drugiego albumu z zespołu odszedł Brian Eno, czyniąc tym samym z Ferry'ego niekwestionowanego lidera.
Ferry w 1973 roku rozpoczął także karierę solową, wykonując początkowo covery starych przebojów, które znalazły się na jego dwóch albumach "These Foolish Things" oraz "Another Time, Another Place". W 1976 roku po trasie koncertowej wspierającej piąty album o nazwie "Siren", zespół Roxy Music wstrzymał swoją działalność. W latach 1976-1978 artysta wydał kolejne trzy albumy, które znalazły się w Top 20 brytyjskich list przebojów. Grupa Roxy Music powróciła do nagrywania wraz z końcem 1978 roku. Szósty studyjny album wydany został na początku 1979 roku, a kolejny "Flesh + Blood" zaledwie rok później. Po wydaniu ósmego i zarazem ostatniego albumu "Avalon" Bryan Ferry ostatecznie żegna się z zespołem w 1983 roku, by kontynuować karierę solową.
W 1985 roku artysta wydał swój szósty album "Boys and Girls", który wręcz natychmiastowo trafił na szczyt list przebojów Wielkiej Brytanii, a także stał się jego najlepiej sprzedającym się albumem w Stanach Zjednoczonych. Kolejne lata przyniosły artyście nie tylko nowe albumy ("Bête Noire", "Taxi", "Mamouna", "As Time Goes By"), ale także ogromną ilość fanów na całym świecie. W 2001 roku Ferry, Manzanera, Mackay i Thompson postanowili reaktywować Roxy Music. Rok 2002 przyniósł wokaliście jedenasty album "Frantic", który stworzony został jako mieszanka nowego oryginalnego materiału oraz coverów starszych hitów. Cztery lata później Ferry podpisał umowę z brytyjską siecią handlową "Marks & Spencer" na promocję ich linii odzieżowej. W marcu 2007 roku wokalista wydał płytę "Dylanesque" z utworami Boba Dylana, na której znalazły się także wokale Tary McDonald oraz Anny McDonald. Krążek znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych albumów w Wielkiej Brytanii, a Ferry odbył brytyjską trasę koncertową.
Trzynasta płyta artysty - "Olympia", ukazała się w październiku 2010 roku. Znalazły się na niej utwory nagrane z wykonawcami, takimi jak: Nile Rodgers, David A. Stewart, Scissor Sisters, Groove Armada, Michael "Flea" Balzary, Jonny Greenwood czy David Gilmour. Na okładce płyty pojawiła się modelka Kate Moss. W czerwcu 2011 roku Bryan Ferry odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla brytyjskiego przemysłu muzycznego. 26 listopada 2012 roku muzyk wydał nowy album zatytułowany "The Jazz Age", na którym znalazła się piosenka "Love Is the Drug" wykorzystana w ścieżce dźwiękowej filmu "Wielki Gatsby". Lata 2013-2018 zaowocowały intensywnymi trasami koncertowymi, współpracami z innymi wykonawcami, a także wydaniem piętnastej solowej płyty "Avonmore".
Najświeższe ciekawostki o artyście znajdziesz tutaj: • Oficjalna strona: http://bryanferry.com • Twitter: https://twitter.com/bryanferry • Facebook: https://pl-pl.facebook.com/bryanferry/
Koncert w Polsce odbędzie się 3 czerwca 2019 roku, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław.