Pomiń
Clannad

Rock/Pop

Clannad - Bilety

11 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:4

Wydarzenia międzynarodowe

Wydarzeń:7
Wczytano 11 z 11 wydarzeń

Więcej o Clannad

W 2020 roku będziemy świętować 50-lecie istnienia jednego z najlepszych irlandzkich zespołów - Clannad. Ich twórczość, niezwykle ciężka do podrobienia, składa się z muzyki łączącej w sobie folk, rock, pop, new age oraz typowe celtyckie i irlandzkie brzmienie.

Wychowywanie w muzycznej rodzinie dało początek zainteresowania właśnie tą dziedziną sztuki. Clannad założony został w 1970 roku przez rodzeństwo Ciarán, Pól i Máire Brennan oraz ich wujków Noela i Pádraiga Dugganów. Ich wspólne śpiewanie przed publicznością rozpoczęło się od ojcowskiego pubu, w którym to wykonywali covery piosenek The Beatles, The Beach Boys czy Joni Mitchell. W roku założenia zespół podpisał kontrakt nagraniowy z Polydor Records po tym, jak zajął pierwsze miejsce w corocznym Letterkenny Folk Festival. Niestety wytwórnia odmówiła wydania ich materiału, ponieważ nie wierzyła, że album z piosenkami w języku angielskim i irlandzkim odniesie sukces. Debiutancki album zatytułowany "Clannad" wydany został w 1973 roku przez Philips Records. Zawierał w sobie piosenki śpiewane zarówno po angielsku, jak i po irlandzku, a także cover Bonnie Dobson "Morning Dew". Po wydaniu albumu zespół wziął udział w przesłuchaniach do Konkursu Piosenki Eurowizji, na którym zaprezentował utwór "An Pháirc". Mimo, iż nie otrzymali możliwości reprezentowania kraju, postanowili dalej kontynuować swoją karierę, czego dowodem były kolejne dwa studyjne albumy: "Clannad 2" z 1974 oraz "Dúlamán" z 1976 roku.

W 1980 roku do współpracy w szeregach zespołu zaproszona została Eithne Brennan, znana jako Enya, której dodatkowy wokal i gra na klawiszach wsparły kolejne krążki "Crann Úll" oraz "Fuaim". Niewielkie eksperymenty muzyczne wprowadzone przez managerów nie przypadły do gustu całej grupie, czego skutkiem było odejście z zespołu zarówno kadry zarządzającej, jak i samej Enyi, która postanowiła kontynuować karierę solową. W 1982 roku Clannad podpisał kontrakt z RCA Records, otrzymując zaraz po tym zaproszenie do nagrania piosenki do miniserialu "Harry's Game". Piosenka "Theme from Harry's Game" odniosła komercyjny sukces tuż po jej wydaniu w październiku 1982 roku. W latach 1983-1987 zespół rockowy U2 wykorzystywał ten utwór na koniec każdego swojego koncertu. Zespół umieścił serialowy utwór na swoim siódmym krążku "Magical Ring", który stał się ich pierwszym albumem ze złotym certyfikatem brytyjskiego przemysłu fonograficznego. Po "Magical Ring" Clannad otrzymał zlecenie nagrania ścieżki dźwiękowej do serialu Robin z Sherwood. Kompozycje Clannad pojawiły się także w filmach "Ostatni Mohikanin" i "List w butelce". Kolejne lata przyniosły niezwykle udane albumy, które umocniły pozycję zespołu na rynku i przyniosły ogrom oddanych fanów. Albumy te pokazały również, że zespół Clannad jest jednym z najbardziej uznanych artystów soundtrackowych w branży muzycznej. W 2020 roku zespół uda się w ostatnią, pożegnalną trasę koncertową "In A Lifetime The Farewell Tour".

Więcej informacji:

• Oficjalna strona: https://www.clannad.ie/
• Facebook: https://www.facebook.com/ClannadMusic/
• Instagram: https://www.instagram.com/clannadband/
• YouTube: https://www.youtube.com/user/ClannadOfficial

Koncerty w Polsce odbędą się:

• 27 kwiecień 2020 - Klub Stodoła, Warszawa
• 28 kwiecień 2020 - Klub Studio, Kraków