Pomiń
Goran Bregovic

Inne - Muzyka

Goran Bregovic - Bilety

0 Nadchodzące wydarzenia

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Goran Bregovic

Goran Bregović jest najsłynniejszym muzykiem regionu bałkańskiego. Syn Serbki i Chorwata jest doskonałym wyrazicielem emocji targających mieszkańcami bałkańskiego tygla. Wrodzone wyczucie rytmu i harmonii scenicznej sprawiają, że jego koncerty są jednymi z najbardziej oszałamiających i atrakcyjnych widowisk.

Niesamowita energia, która przepełnia twórczość kompozytora, zjednuje mu rzesze fanów, przyprawia o zawrót głowy i porywa do tańca.
Muzyka Gorana Bregovića to synteza cygańskich rytmów i europejskich akordów. Charakterystycznym rysem jego utworów jest zapadające w pamięci ciepłe brzmienie orkiestry dętej i tradycyjna wielogłosowość. Kompozytor i gitarzysta otwarcie przyznaje się do tego, że kocha rock’n’rolla i sam dyryguje orkiestrą grając na gitarze elektrycznej i nie pozwalając roztańczonej publiczności na chwilę oddechu. Twórczość Bregovića jest jedyna w swoim rodzaju. W jawny sposób odwołuje się do słowiańskiej tradycji. Żaden inny kompozytor nie odważyłby się połączyć bułgarskiej polifonii, orkiestry dętej i piosenek popowych. Artystę cechuje kosmopolityzm i umiejętność łączenia wielu gatunków muzycznych. Udało mu się znaleźć wspólny język i stworzyć „artystyczny duet idealny” z pochodzącym również z Sarajewa, wybitnym reżyserem, Emirem Kusturicą. Owocem tej współpracy były wybitne i niepokojące filmy: Czas Cyganów, Arizona Dream i Underground. Za muzykę do tego ostatniego filmu, Bregović otrzymał Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes w 1995 roku. Było to dla niego drugie wyróżnienie. Rok wcześniej Bregović odebrał nagrodę za mistrzowskie arcydzieło, jakim była muzyka do filmu Królowa Margot.