Nie znaleziono wydarzeń

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Hipgnosis

HIPGNOSIS
Jedenastą edycję festiwalu Ino Rock otworzy występ Hipgnosis. Twórczości tego krakowskiego zespołu założonego przed czternastoma laty nie sposób jednoznacznie przypisać do konkretnego gatunku. To wypadkowa inspiracji różnymi kulturami i otaczającymi muzyków brzmieniami, składająca się na wielobarwne muzyczne opowieści, przenoszące słuchaczy w inny wymiar czasoprzestrzeni i zmuszające do nieszablonowego myślenia.
Przeszłość członków zespołu owiana jest tajemnicą, a założenie Hipgnosis stało się dla nich nowym początkiem. Muzycy konsekwentnie oddzielają życie prywatne od działalności muzycznej, używają pseudonimów, a podczas koncertów skupiają się przede wszystkim na jakości dźwięku i muzycznym przekazie, a nie interakcji z publicznością. Nazwa grupy to gra słów, pozostawiająca pełną dowolność interpretacji.
Debiutancki album Hipgnosis ukazał się 15 maja 2006 roku. Nagrywany w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio "Sky Is The Limit" tak spodobał się krytyce, że zespół otrzymał propozycję podpisania kontraktu z Universal Music Poland, z której jednak nie skorzystał, chcąc zachować pełnię artystycznej i finansowej kontroli nad swoją działalnością.
Z początkiem października 2007 roku muzycy podzielili się z fanami koncertowym wydawnictwem "Still Ummadelling", zarejestrowanym podczas występu w Radio Kraków. Album zawiera zarówno materiał znany z pierwszej płyty zespołu, przedstawiony w nowych, bardziej gitarowych aranżacjach, jak również premierowy utwór "Wherever The Angels Fall" oraz cover "Careful With That Axe, Eugene" z repertuaru Pink Floyd.
Uznanie słuchaczy nie tylko w Polsce, lecz także w Europie przyczyniło się do występu grupy podczas trzeciej edycji niemieckiego festiwalu Night Of The Prog w Loreley, gdzie 18 lipca 2008 roku muzycy mieli zaszczyt dzielić scenę z wybitnymi artystami z kręgu szeroko pojętego rocka progresywnego i elektronicznego takimi jak Tangerine Dream, duet Klaus Schulze i Lisa Gerrard, znany z Supertramp Roger Hodgson, Fish oraz Pain Of Salvation.
W połowie listopada 2011 roku światło dzienne ujrzał trzeci album Hipgnosis. "Relusion" to koncepcyjna opowieść o duchowym i religijnym aspekcie ludzkiego życia, zainspirowana powieścią Richarda Dawkinsa "Bóg Urojony". Wydawnictwo zostało docenione przez polską branżę muzyczną - płyta uzyskała bardzo wysokie oceny w licznych zestawieniach podsumowujących muzycznie rok 2011.
Rok 2012 był dla Hipgnosis czasem medialnej i koncertowej promocji wspomnianego wydawnictwa oraz zacieśnienia współpracy z Tomaszem Sętowskim - jednym z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli nurtu zwanego "realizmem magicznym", która zaowocowała wyjątkowym koncertem muzyków w galerii artysty oraz wydaniem limitowanej edycji zestawu zawierającego winylowe wersje wszystkich longplayów zespołu, wzbogaconego o album z obrazami malarza.
W 2015 roku ukazało się czteropłytowe koncertowe wydawnictwo Hipgnosis, podsumowujące dotychczasową, dziesięcioletnią karierę grupy. "Life Plays No Encores - Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band - Box Of Official Bootlegs" to rejestracja dwóch wspomnianych już koncertów na DVD - z Radia Kraków oraz z festiwalu w Loreley, a także zbiór unikatowych nagrań bootlegowych z innych występów.