Pomiń
IQ

Alternative/Indie Rock

IQ - Bilety

4 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Brak nadchodzących wydarzeń dla: Polska

Nie martw się, poniższe wydarzenia są nadal dostępne

Wydarzenia międzynarodowe

Wydarzeń:4

Więcej o IQ

IQ powstał w Southampton w Anglii w 1981 roku, panowie Peter NICHOLLS, Michael HOLMES, Martin ORFORD, Paul COOK i Tim ESAU stworzyli zespół osiągający niemożliwe - połączenie tak różnorodnych stylów, jak prog, punk, jazz, a nawet reggae. Pierwsze albumy „TALES FROM THE LUSH ATTIC”, jak i „THE WAKE” zyskały status kultowych w „nowej fali brytyjskiego rocka progresywnego” obok takich zespołów jak Marillion czy Pendragon. Wkrótce zespół stał się stałym członkiem słynnego londyńskiego klubu Marquee, występował ponad 200 koncertów każdego roku w Wielkiej Brytanii zyskując tysiące fanów.

Po podpisaniu kontraktu z POLYGRAM w 1987 r. wraz z nowym wokalistą Paulem Menelem, wydali dla nowej wytwórni płytę „NOMZAMO” i singlem „PROMISES”, wdarli się na listy przebojów. Europejska trasa koncertowa i kolejny album „ARE YOU SITTING COMFORTABLY?” dały jej obok Marillion status lidera nurtu neoprogrock. Wkrótce Peter NICHOLLS ponownie dołączył do zespołu i został entuzjastycznie przyjęty przez fanów na koncertach w Londynie i Paryżu. W tym samym czasie przez muzyków i współpracowników IQ, została założona wytwórnia GEP (Giant Electric Pea) a album „J´AI POLLETTE D´ARNU” stał się jej debiutanckim wydawnictwem.

Album „EVER” (1993r.) zachwycił nowoczesną, a jednocześnie tradycyjną interpretacją progresywnego rocka. „SUBTERRENEA”, podwójny album koncepcyjny o bardzo świeżym podejściu zadziwił krytyków i fanów. Kolejne płyty „THE SEVENTH HOUSE”, „DARK MATTER” oraz „FREQUENCY” okazały się klejnotami muzycznymi. Koncerty w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i USA zostały uatrakcyjnione przez oszałamiający pokaz wizualny, obejmujący ruchome światła i ekrany, projekcje filmowe oraz akcję teatralną. Spotkało się to z entuzjastycznym przyjęciem fanów i stało się standardem koncertów IQ.

W 2014 roku wydano jedenasty album studyjny IQ „THE ROAD OF BONES” i zyskał doskonałe recenzje. Najnowsze wydawnictwo to „RESISTANCE” (2019), płyta uznawana za jedną z najlepszych w bogatej dyskografii zespołu.

W ostatnich latach IQ rzadko koncertował, w naszym kraju gościł tylko jeden raz, jako gość festiwalu. Jest więc pierwsza okazja by cieszyć się bliskością muzyków i doskonałą jakością dźwięku na koncercie klubowym.