
Rock/Pop
Jethro Tull - Bilety
Wydarzenia
4 Nadchodzące wydarzenia
Polska
Wydarzeń:2- 5.12.2025piątek, 20:00Kraków ICE Kraków Congress CentreJethro Tull - The Seven Decades
Miejsce Wydarzenia
- 7.12.2025niedziela, 20:00LublinCentrum Spotkania KulturJethro Tull - The Seven Decades
Miejsce Wydarzenia
Wydarzenia międzynarodowe
Wydarzeń:2- 11.09.2025czwartek, 20:00Brussels, BelgiaCirque Royal - Koninklijk CircusJethro Tull
Miejsce Wydarzenia
- 22.11.2025sobota, 21:00Bologna, WłochyAuditorium Teatro ManzoniJethro Tull - The Curiosity Tour
Miejsce Wydarzenia
Auditorium Teatro Manzoni
Więcej
Zespół Jethro Tull powstał w listopadzie 1967 roku w Blackpool w Anglii. Utworzyli go dwaj muzycy wokalista i flecista Ian Anderson oraz basista Glenn Cornick, którzy do współpracy zaprosili gitarzystę Micka Abrahamsa oraz perkusistę Clive'a Bunkera.
W lipcu 1968 roku grupa wystąpiła przed Pink Floyd podczas pierwszego festiwalu rockowego w londyńskim Hyde Parku, a w listopadzie zadebiutowała płytą "This Was". Znalazł się na niej repertuar wzorowany na nagraniach mistrzów blues rocka spod znaku Johna Mayalla czy Cream.
Pierwszy sukces komercyjny przyniósł singiel "Living In The Past", który wspiął się na trzecie miejsce zestawienia w Wielkiej Brytanii. Znakomicie został również przyjęty drugi album "Stand Up", który ukazał się w sierpniu 1969 roku - cały repertuar, poza jednym utworem, skomponował Anderson. Album zawędrował na szczyt brytyjskiej listy sprzedaży. Sukces ten przypieczętował kolejny album "Benefit" (1970).
Niedługo później do grupy dołączyli Jeffrey Hammond-Hammond. Skład ten zadebiutował w 1971 roku płytą "Aqualung" - najbardziej znanym albumem Jethro Tull. Kolejną wybitną płytę "Thick As A Brick" wypełniła jedna tytułowa suita podzielona na dwie strony winylowej płyty. Album zwracał również uwagę interesującą szatą graficzną, przygotowaną w formie gazety zatytułowanej "The St. Cleve Chronicle"
Muzyczny zabieg z wykorzystaniem jednego utworu na płycie muzycy Jethro Tull powtórzyli także przy albumie "A Passion Play". Po nagraniu tego krążka Ian Anderson rozpoczął pracę nad filmem "War Child", jednak pomysł nie spotkał się z zainteresowaniem filmowców i jedynie niektóre utwory przygotowane z myślą o filmie, trafiły na płytę "War Child" (1974). Podobny los, kilka lat później, spotkał musical "Too Old To Rock'n'Roll, Too Young To Die!". To progresywno rockowego grania zespół wrócił wraz z wspaniałą płytą „Minstrel In The Gallery”.
Pod koniec lat 70. grupa skierowała się w stronę folku i muzyki ludowej, powstały płyty "Songs From The Wood" z 1977 i wydana rok później "Heavy Horses". W tym czasie ukazał się także koncertowy album "Live Bursting Out", będący do dziś uznawany za jedną z najważniejszych płyt koncertowych w historii muzyki rockowej.
Album "Stormwatch", wydany we wrześniu 1979 roku, pokazał nowe, zdecydowanie bardziej elektroniczne oblicze zespołu. W nagraniu kolejnej płyty, zatytułowanej "A" obok muzyków Jethro Tull (Iana Andersona, Martina Barre'a i Dave'a Pegga), udział wzięli Eddie Jobson oraz perkusista Mark Craney.
Kolejny sukces przyszedł dopiero we wrześniu 1987 roku, wraz z albumem "Crest Of A Knave", który przyniósł grupie statuetkę Grammy - co ciekawe w kategorii heavy metal. Anderson i koledzy znakomitą formę potwierdzili kolejnymi albumami: "Rock Island" (1989), "Catfish Rising" (1991), "Roots To Branches" (1995) oraz "J-Tull.Com" (1999).
Na kolejny studyjny album Ian Anderson kazał czekać fanom długie 13 lat. Wówczas to w obecnym składzie nagrał „Thick As A Brick 2” (2012), kontynuację jednego z najsłynniejszych albumów Jethro Tull. Wydany w 2014, „Homo Erraticus” sygnowany był tylko nazwiskiem Andersona, ale ten koncepcyjny album, związany z „Thick as a Brick” i „Thick as a Brick 2” poprzez fikcyjną postać Geralda Bostocka, jest w gruncie rzeczy kolejnym albumem Jethro Tull w całości zresztą nagranym przez muzyków zespołu.
Koncerty Jethro Tull to przepiękny spektakl, w którym artyści na scenie współgrają z obrazami i postaciami wyświetlanymi na ekranie, tworząc z nimi swoiste interakcje. Nazwa trasy The Prog Years sugeruje, że tym razem Jethro Tull zaserwuje nam więcej z progresywnych klimatów, więc zapewne nie zabraknie utworów z „Thick As A Brick”, „Aqualung” czy „Minstrel In The Gallery”.
Setlisty
Set 1:
- 1.Beggar's Farm
- 2.Some Day the Sun Won't Shine for You
- 3.A Song for Jeffrey
- 4.Songs From the Wood
- 5.Thick as a Brick
- 6.Mother Goose
- 7.Weathercock
- 8.The Navigators
- 9.Curious Ruminant
- 10.Bourrée in E minor (Johann Sebastian Bach cover)
Set 2:
- 11.My God
- 12.The Zealot Gene
- 13.The Donkey and the Drum
- 14.Over Jerusalem
- 15.Budapest
- 16.Aquadiddley
- 17.Aqualung
Bis
- 18.Locomotive Breath
- 1.God Rest Ye Merry, Gentlemen ([traditional] cover)
- 2.Gaudete ([traditional] cover)
- 3.We Five Kings
- 4.A Christmas Song
- 5.Reading: Marmion
- 6.Christmastime Romance
- 7.Lady of the Sea
- 8.Solomon Browne
- 9.Mine Is the Mountain
- 10.Bourrée in E minor (Johann Sebastian Bach cover)
- 11.Holly Herald
- 12.Weathercock
- 13.Prayer (Dean Nick Papadopoulos)
- 14.Reading: The Bells of Christmas (Loyd Grossman)
- 15.Ain't Doin' Nothing (Jet Bronx & The Forbidden cover)
- 16.The Holly and the Ivy
- 17.One More Before You Go
- 18.I Believe in Father Christmas (Greg Lake cover)
- 19.Aqualung
- 20.Locomotive Breath
Set 1
- 1.Nothing Is Easy
- 2.With You There to Help Me
- 3.Sweet Dream
- 4.We Used to Know
- 5.Holly Herald
- 6.Hammer on Hammer
- 7.Songs From the Wood
- 8.Mine Is the Mountain
- 9.Bourrée in E minor (Johann Sebastian Bach cover)
set 2
- 10.Heavy Horses
- 11.The Navigators
- 12.Warm Sporran
- 13.Mrs Tibbets
- 14.Dark Ages
- 15.Aqualung
Bis
- 16.Locomotive Breath