Pomiń
José Carreras

Opera

José Carreras

Bilety

1 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:1

Więcej

José Carreras powraca do Polski po 5 latach na jedyny taki koncert z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z Krakowa.
Razem z José wystąpi Martina Zadro (sopran) oraz David Giménez (dyrygent).

Jego repertuar obejmuje ponad sześćdziesiąt oper, z których wyróżniają się: Andrea Chenier, La Boheme, Tosca, Werther, Don Carlo, Carmen, La Forza del Destino, I Pagliacci, L'Elisir d'Amore i Un Ballo in Maschera. José Carreras odgrywał wiodącą rolę w kilku filmach operowych dla telewizji, kina i wideo. Wraz z działalnością operową wielokrotnie występował w najbardziej znanych salach świata. Występował w Carnegie Hall i Avery Fisher Hall w Nowym Jorku; Royal Festival Hall, Barbican i Royal Albert Hall w Londynie; Salle Pleyel w Paryżu, w Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Berlin Philharmonie, Suntory Hall i NHK Hall w Tokio, Grosses Festspielhaus w Salzburgu, Philarmonie i Hercules Saal w Monachium, Palau de la Musica w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie i Accademia Santa Cecilia w Rzymie. Jego szeroki repertuar koncertowy obejmuje ponad 600 tytułów najbardziej różnorodnych stylów, od baroku po muzykę współczesną.

W latach 90. współtworzył nieformalny zespół wraz z Plácido Domingo oraz Luciano Pavarottim. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych tenorów świata. Doskonale radzi sobie w partiach operowych oraz w repertuarze musicalowo-operetkowym. Jest także znakomitym wykonawcą pieśni hiszpańskich i włoskich. Tak, to właśnie José Carreras - jeden z Trzech Tenorów.

Carreras muzyką interesował się od najmłodszych lat. Jego zamiłowanie do opery rozpoczęło się po obejrzeniu filmu o słynnym włoskim śpiewaku "The Great Caruso", w którym główną rolę zagrał Mario Lanza. Szczególnie w pamięć zapadła mu aria "La Donna è Mobile", którą nieustannie śpiewał i wręcz zamęczał nią swoją rodzinę. Rodzice jednak, widząc zapał synka, postanowili kształcić go w kierunku muzycznym. Josep mając zaledwie osiem lat, dał swój pierwszy publiczny występ, śpiewając ulubioną arię przy akompaniamencie Magdy Prunera w ogólnokrajowym radiu. 3 stycznia 1958 roku, w wieku jedenastu lat, zadebiutował na deskach barcelońskiej opery Gran Teatre del Liceu śpiewając w operetce "El retablo de Maese Pedro" Manuela de Falla. Po pewnym czasie Juan Ruax zaproponował młodemu tenorowi, by ten wziął udział w przesłuchaniu do opery tragicznej "Norma". Choć Carreras otrzymał niewielką rolę jako Flavio to jego głos przykuł uwagę nie tylko publiczności, ale także wybitnej sopranistki Montserrat Caballé, która zaproponowała mu wspólny występ w melodramatycznej operze "Lucrezia Borgia". Była to pierwsza główna rola dla dorosłego już Josepa i ta, którą uważa za swój tenorowy debiut.

W 1971 roku artysta zadebiutował na scenie międzynarodowej koncertowym wykonaniem opery tragicznej "Maria Stuarda", która miała miejsce w londyńskiej Royal Festival Hall. Pod koniec 71. roku José zdobył pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie Voci Verdiane, która doprowadziła go do debiutanckiej roli Rodolfo w operze "La bohème" wykonanej w Teatro Regio di Parma 12 stycznia 1972 roku. Kolejne lata przyniosły temu znakomitemu tenorowi wiele różnych, niezwykle ważnych ról. Już jako 28-latek śpiewał główną rolę tenorową w 24 różnych operach w Europie i Ameryce Północnej oraz posiadał wyłączny kontrakt nagraniowy z firmą Philips, który zaowocował powstaniem kilku cennych, rzadziej wykonywanych oper Verdiego - zwłaszcza "Il Corsaro", "I due Foscari", "La battaglia di Legnano", "Un giorno di regno" oraz "Stiffelio". W latach 90. Carreras występował na scenie operowej w "Carmen" i "Fedora" oraz debiutował w "Samson et Dalila" (Peralada, 1990), "Stiffelio" Verdiego (Londyn, 1993) oraz "Wolf-Ferrari's Sly" (Zurych, 1998). Jego występy operowe stawały się coraz rzadsze, ponieważ częściej poświęcał się koncertom i recitalom. W 1990 roku Carreras wraz z Luciano Pavarottim i Plácido Domingo stworzył wielką Trójkę Tenorów. Ich pierwszy wspólny występ odbył się tego samego roku w rzymskich Termach Karakalli. Do 1999 roku płyta CD z tego wydarzenia sprzedała się w około 13 milionach egzemplarzy, co czyni ją najlepiej sprzedającym się klasycznym nagraniem. Po roku 2000 repertuar nagrań i koncertów na żywo Carreras'a przeniósł się w dużej mierze na pieśni artystyczne, neapolitańskie oraz lekki gatunek klasyczny.

Po więcej klikaj na:

• Twitter:https://twitter.com/jcarrerastenor
• Facebook:https://www.facebook.com/Jose-Carreras-40303342414/