Pomiń
KISS

Rock/Pop

KISS - Bilety

16 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:1

Wydarzenia międzynarodowe

Wydarzeń:15
Wczytano 16 z 16 wydarzeń

Więcej o KISS

Ekscentryczny makijaż, oryginalne stroje i charakterystyczne koncerty na żywo - właśnie w taki sposób każdy fan opisuje amerykański zespół rockowy KISS. Zalążkiem tej kapeli stał się założony w 1970 roku nowojorski zespół "Rainbow", który rok później przemianował się na "Wicked Lester". Grupa nagrała jeden album, lecz nie ujrzał on światła dziennego. Wtenczas dwóch członków zespołu - Gene Simmons (Gene Klein/Chaim Witz) oraz Paul Stanley (Stanley Bert Eisen) - postanowili odejść z grupy i rozpocząć poszukiwania nowego kierunku muzycznego. Wraz z końcem 1972 roku do duetu dołączył Peter Criss (George Peter John Criscuola). Trio skupiło się na graniu twardszego stylu rocka, a także zaczęło eksperymentować z makijażem scenicznym i zwariowanymi ubiorami. W listopadzie tego samego roku zagrali przed dyrektorem wytwórni "Epic Records A&R". Choć sam występ wyszedł dobrze to nie spotkali się oni z aprobatą studia. Z początkiem stycznia 1973 szeregi grupy zasilił Ace Frehley (Paul Daniel "Ace" Frehley), a kilka tygodni później zespół przyjął nazwę "KISS". 13 marca tego samego roku, dzięki Eddiemu Kramerowi, grupa nagrała pięcio-utworowe demo. Po tym wydarzeniu były reżyser telewizyjny Bill Aucoin zaoferował zespołowi swoje usługi i pomógł w szybkim podpisaniu kontraktu z nowo założoną wytwórnią "Casablanca Records" należącą do Neila Bogarta. Już 10 października zespół rozpoczął pracę nas swoim pierwszym studyjnym albumem "Kiss", a niecały rok później ukazał się drugi krążek "Hotter Than Hell". Niestety twórczość grupy nie przypadła do gustu słuchaczom.

Po ostrym policzku od świata muzyki, 19 marca 1975 roku ukazała się trzecia płyta zatytułowana "Dressed to Kill", która emanowała czystszym i nieco bardziej popowym brzmieniem. Zawarty na niej singiel "Rock and Roll All Nite" stał się wyróżnikiem kapeli. Chociaż albumy Kiss nie były komercyjnymi hitami to zespół szybko zyskał sławę za swoje występy na żywo ("plucie" krwią i zianie ogniem, wznoszenie się ponad widownię czy pokazy pirotechniczne). Kolejny album "Destroyer", wydany 15 marca 1976 roku, za sprawą piosenki "Beth" osiągnął siódmą pozycję na liście przebojów Billboard Hot 100, zwiększając tym samym sprzedaż płyt oraz biletów na koncerty. Kolejne płyty m.in. "Rock and Roll Over" i "Love Gun" potwierdziły czołową pozycję zespołu na rynku muzycznym, dając tym samym certyfikaty platyny. Najbardziej opłacalny czas dla KISS nastąpił w 1978 roku. Wtedy to grupa postanowiła przenieść się na następny poziom popularności, opracowując niezwykle ambitną, dwutorową strategię, polegającą na równoczesnym wydaniu solowych albumów wszystkich członków zespołu i wzięciu udziału w filmie. Pomimo dużych oczekiwań solowe albumy nie sprzedawały się dobrze, a film uznany został za porażkę nawet przez samych bohaterów.

Nowa płyta "Dynasty" pojawiła się 22 maja 1979 roku, kontynuując platynową ścieżkę. Znajdujący się na niej dyskotekowy singiel "I Was Made for Lovin' You" stał się jednym z największych przebojów zespołu. Narastające napięcia w grupie doprowadziły do odejścia Criss'a. Jego miejsce zajął mało znany Paul Charles Caravello, który przyjął sceniczne nazwisko Eric Carr. Coraz większa frustracja Frehley'a spowodowana ciągłymi zmianami muzycznymi oraz dalszymi spięciami spowodowała jego odejście w 1982 roku. Czując, że nadszedł czas na zmianę, zespół podjął decyzję o rezygnacji z szalonego makijażu i kostiumów. Grupa po raz pierwszy pojawiła się publicznie bez charakteryzacji 18 września 1983 roku na gali MTV, co zbiegło się w czasie z wydaniem nowego albumu "Lick It Up". Kolejne lata przyniosły zespołowi nie tylko nowe płyty i single, ale także nowych członków. Tragiczny dla kapeli okazał się rok 1991, kiedy to u Carr'a wykryto guzy na sercu. Mimo szybkiej operacji i chemioterapii artysta zmarł. Bez względu na to zdarzenie, KISS postanowił kontynuować karierę, wprowadzając w szeregi nowego perkusistę - Erica Singera.

19 maja 1992 roku wydany został krążek "Revenge", na którym znalazły się znacznie ostrzejsze kawałki, jak chociażby "Unholy" czy "Tough Love". 9 sierpnia 1995 roku podczas gali MTV Unplugged doszło do pojednania się zespołu z dawnymi członkami (Crissem i Frehleyem). Dzięki temu 3 lata później powstał album "Psycho Circus", który pomimo różnych kontrowersji uzyskał trzecie miejsce na liście przebojów. Wraz z upływem czasu nastąpił ponowny rozłam wśród oryginalnych członków. Latem 2004 roku KISS rozpoczął światową trasę koncertową "Rock the Nation 2004 World Tour", po której zaczął występować sporadycznie. Zespół nabrał jednak tempa w 2008 roku, rozpoczynając swoją pierwszą od prawie dekady właściwą trasę koncertową po Europie. W październiku 2009 ukazał się nowy studyjny album zatytułowany "Sonic Boom" oraz płyta DVD nagrana na żywo w Buenos Aires. Wiodącym singlem z nowej płyty był "Modern Day Delilah", który zyskał pozytywne opinie zarówno krytyków, jak i samych fanów. Kolejne CD "Monster" wydane w październiku 2012 roku od razu zadebiutowało w Top 3 w USA oraz Top 10 w wielu krajach. Po raz pierwszy w 41-letniej historii zespołu, KISS znalazł się na okładce magazynu Rolling Stone z 10 kwietnia 2014 roku. Tego samego dnia zespół uhonorowany został w "Rock and Roll Hall of Fame". 19 września 2018 roku kapela ogłosiła koniec kariery. Ostatnia trasa koncertowa tego słynnego zespołu "End of the Road World Tour" rozpocznie się 31 stycznia 2019.

Nie zapomnij o swoich idolach:

• Oficjalna strona: https://www.kissonline.com/
• Twitter: https://twitter.com/kissonline
• Facebook: https://web.facebook.com/KISS
• Instagram: https://www.instagram.com/kissonline/