Twoja przeglądarka nie jest wspierana. Użyj dowolnej z obsługiwanych przeglądarek Chrome, Firefox, Safari, Edge
Pomiń

Inne - Muzyka

KSU - Bilety

Wydarzenia

25 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:25

Więcej

Z czym kojarzy się punk rock? Przede wszystkim z głośną i agresywną muzyką zawierającą buntownicze teksty. Ponadto z punkowcami, czyli osobami, które wyrażają swoją indywidualność irokezem na głowie, tatuażami, piercingiem, a także skórzanymi kurtkami z ćwiekami. A z czym kojarzy się punk rock w Polsce? Nie szukajcie długo odpowiedzi, bo jest ona niezwykle prosta i zawiera się w trzech literkach - KSU.

KSU to polski punkrockowy zespół powstały w 1977 roku. Oryginalnie założony został przez piątkę nastoletnich kolegów: Bogdana "Bohuna" Augustyna, Lecha Tomkowa, Eugeniusza "Siczkę" Olejarczyka, Wojciecha "Ptysia" Bodurkiewicza, a także Mirosława Wesołkina. Pierwsze kroki na drodze do kariery zespół stawiał na graniu coverów różnych zagranicznych grup, jak "Black Sabbath", "Deep Purple" czy "Led Zeppelin". W 1978 roku grupa przyjęła nazwę KSU pochodzącą z rejestracji samochodowych ówczesnego województwa krośnieńskiego. Również w tym czasie z zespołu odszedł Mirek Wesołkin, a jego miejsce zajął Bogdan "Tuptuś" Tutak. Kapela zaczęła grać punk rocka wzorując się na "Sex Pistols", "Wire", "UK Subs" czy "The Demned". W międzyczasie grupa zaprzyjaźniła się z Kazikiem Staszewskim, dzięki czemu już w 1980 roku zagrała na Pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu zespołów Rockowych Nowej Fali w Kołobrzegu. Występ przyniósł zespołowi ogromny sukces i setki fanów. Niestety po powrocie z festiwalu członkowie zespołu zaczęli otrzymywać wezwania do odbycia służby wojskowej, przez co zawiesili oni swoją działalność do 1982 roku.

Podczas stagnacji Siczka stworzył kilka utworów, m.in. "Pod prąd", "Martwy rok", "Moje oczy" oraz "Wizje". Rok później otrzymał wezwanie do "Pierwszego Warszawskiego Pułku Czołgów Średnich im. Bohaterów Westerplatte", gdzie w mało sprzyjających warunkach napisał "1944", "Po drugiej stronie drzwi", "Skazany na 716 dni" i "Umarłe drzewa". Po dwóch latach powrócił, by wraz z Adamem Michno i Bogdanem Tutak kontynuować pracę jako trio. Ich debiutancki album "Pod prąd" wydany został w maju 1988 roku. Nagrania, takie jak "1944 (w okopie)", "Umarłe drzewa", "Wielki koniec" trafiły na listy przebojów Trójki i innych rozgłośni radiowych. Kolejny album - "Ustrzyki" - nagrywano na przełomie lat 1989-1990. Początek lat 90. okazał się dla zespołu niebywale pechowy. Pewne nieporozumienie podczas próby nagrania teledysku do utworu "Ustrzyki" spowodowało, iż wydawnictwo A.I.A. zrezygnowało z promocji grupy, a to doprowadziło do odejścia z niej Michno. W 1991 roku na miejsce Michno zatrudniony został Bartłomiej "QQŚ" Kądziołka, a managerem grupy stał się Krzysztof Rożeja, za działalności którego wyszło ponad 30 pirackich wydań kaset kapeli. W 1993 roku wydano trzeci album "Moje Bieszczady", a następne "Na 15-lecie!" oraz "Bez prądu" kolejno w 1994 i 1995. W 1997 roku Siczka zaczął przygotowywać materiał na płytę "Ludzie bez twarzy", ale powódź, która nawiedziła Polskę zmusiła go do zawieszenia prac.

Wraz z końcem lat 90. powstał nowy skład grupy: Eugeniusz "Siczka" Olejarczyk – śpiew i gitara, Zygmunt "Zyga" Waśko – gitara, Paweł "Kojak" Gawlik – bas oraz Leszek "Dziaro" Dziarek – perkusja. W tym zestawieniu na propozycję Radia Bieszczady nagrali płytę "21" (21 utworów na 21-lecie). W 2001 roku frontman przygotował brakujące wokale na krążek "Ludzie bez twarzy", dzięki czemu wydany został rok później. Po dwóch latach powstał ósmy album "Kto Cię obroni Polsko...", będący zapowiedzią wydanego w 2005 albumu "Nasze słowa". Obchodząc w 2008 roku 30-lecie istnienia stworzono z tej okazji płytę "Akustycznie XXX-lecie". Zawiera ona starsze nagrania wykonane w szablonie folkowo-akustycznym, poza tym znajduje się na nim także pięć nowych utworów będących zapowiedzią następnego albumu. Gościnnie na płycie pojawili się Andrzej Grabowski oraz Małgorzata Ostrowska. Ostatni album, zatytułowany "Dwa narody", pojawił się 8 grudnia 2014 roku. Kapela postanowiła urozmaicić swoją muzykę używając różnych instrumentów folkowych, jak harfę, skrzypce oraz sopiłkę.

Więcej informacji znajdziesz:

• Oficjalna strona:http://ksu.art.pl/
• YouTube:https://www.youtube.com/user/KSUartpl