Skip to main content
KULT

Rock/Pop

KULT

Events

3 Upcoming Events

Poland

3 Events

About

"Gdy nie ma dzieci", "Maria ma syna" czy "Dom wschodzącego słońca" to jedne z wielu wspaniałych utworów skomponowanych przez frontmana polskiego zespołu "Kult". Grupa powstała w 1982 roku na podstawie dwóch innych zespołów - "Poland" oraz "Novelty Poland". W skład owej grupy weszli: Kazik Staszewski, Piotr Witeska, Tadeusz Bagan i Dariusz Gierszewski. Ten warszawski zespół, grający alternatywnego rocka, zasłynął z niebanalnego podejścia zarówno do tematów religijnych, jak i politycznych.

Pierwszy występ Kultu odbył się w studenckim klubie "Remont" w lipcu 1982 roku. Charyzmatyczny wokalista, energetyczne brzmienie, a także śmiałe teksty zaczęły przyciągać coraz to większe grupy słuchaczy. Debiutancki album "Kult" wydany został w 1986 roku. Nie zawierał on wszystkich koncertowych utworów, gdyż większość z nich została odrzucona przez panującą wtedy cenzurę. Album ten promowany był między innymi przez piosenki o religii ("Krew Boga"), polityce ("Wspaniała Nowina"), kontaktach międzyludzkich ("Posłuchaj to do ciebie"), a nawet o miłości ("O Ani"). Rok później zespół wydał drugi album zatytułowany "Posłuchaj to do Ciebie", a trzeci longplay "Spokojnie", na którym znaleźć można najbardziej znane utwory, jak "Arahja" czy "Do Ani", ukazał się w 1988 roku. Album "Spokojnie" uznawany jest za jedno z największych dokonań muzycznych zespołu. Rok 1989 przyniósł dwie nowe płyty - "Kaseta" oraz "Tan". Pierwsza z nich znana jest z utworów, takich jak "Oni chcą ciebie", "Dzieci wiedzą lepiej", a także "Po co wolność".

Lata 90. rozpoczęły się od ukazania kolejnego krążka "45-89" opisującego minioną epokę socjalizmu, na którym znalazły się utwory posiadające fragmenty historycznych przemówień polityków. Siódmy album "Your Eyes" z 1991 roku posiada single, będące stałym punktem każdego występu grupy, między innymi "Parada wspomnień" czy "Zgroza". W 1993 roku zespół pojawił się już w zupełnie zmodyfikowanym składzie. Ramię w ramię przy Kaziku stanęli nowi członkowie: Janusz Grudziński, Ireneusz Wereński, Piotr Morawiec, Krzysztof Banasik i Andrzej Szymańczak. W tym samym roku zespół po raz kolejny zaskoczył swoich fanów, wypuszczając na rynek płytę posiadającą tylko i wyłącznie utwory Stanisława Staszewskiego, ojca wokalisty. Płyta zatytułowana została "Tata Kazika", a utworami ją promującymi były przede wszystkim "Baranek", "Kurwy wędrowniczki" oraz "Celina". Idąc na fali sukcesu "Taty Kazika", Kult postanowił wydać drugą część płyty "Tata 2", na której znalazły się także śpiewane wersje wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Rok 1998 przyniósł zespołowi nie tylko nowy album, ale także zmiany w składzie. Po tragicznej śmierci Szymańczaka, jego miejsce zajął Tomasz Goehs. Ponadto na albumie "Ostateczny krach systemu korporacji" pojawia się nowa osoba - trębacz Janusz Zdunek. Rok 98 to także rozpoczęcie "Pomarańczowej trasy", która niezmiennie powtarzana jest każdego roku w największych polskich miastach.

W 2001 roku pojawił się kolejny, podwójny krążek "Salon Recreativo", promowany przez singiel "Brooklyńska Rada Żydów". Żartobliwy tekst, uznany za antysemicki, nie tylko nie przypadł do gustu krytykom, ale został także zakazany do emisji przez stację muzyczną MTV Polska. Czteroletnia przerwa zaowocowała powstaniem płyty "Poligono Industrial", która już w pierwszym miesiącu osiągnęła status złotej płyty. Kolejne lata przyniosły albumy, takie jak: "Hurra!" (2009), "MTV Unplugged" (2010), "Prosto" (2013), "Wstyd" (2016) oraz "Made in Poland" (2017). Sprzedaż wszystkich nośników albumu koncertowego "MTV Unplugged" przekroczyła nakład dwustu tysięcy, dzięki czemu zespół po raz pierwszy w historii osiągnął status diamentowej płyty.

Każdy występ Kultu to ogromne emocje, które pozostawiają u fanów lekki niedosyt, przez co z utęsknieniem czekają oni na każdą kolejną trasę koncertową.

Tu znajdziesz wszystkie informacje:

• Oficjalna strona:https://kult.art.pl/
• Facebook:https://web.facebook.com/kultoficjalnie

FAQS

Listę najbliższych koncertów KULT znajdziesz pod tym linkiem.

Koncert potrwa około dwóch godzin jednak może zostać wydłużony :)