Pomiń
LAO CHE

Alternative/Indie Rock

LAO CHE - Bilety

1 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:1

Więcej o LAO CHE

Lao Che to zespół, który po mistrzowsku łączy różne style muzyczne, tworząc tym samym znakomite dzieła wpadające w ucho od pierwszej nuty. Grupa powstała w 1999 roku z inicjatywy Mariusza Denst (sampler), Huberta Dobaczewskiego (wokal/gitara), Michała Jastrzębskiego (perkusja), Michała Warzyckiego (gitara) oraz Filipa Różańskiego (klawisze). Lao Che uformowało się na bazie zespołu o nazwie "Koli", który grając modny w tamtych czasach hip-hop nie został dobrze przyjęty przez środowisko. Członkowie Koli - mimo porażki, jaką ponieśli - postanowili nie poddawać się i stworzyć własny styl muzyczny, łącząc ze sobą rock, folk, piosenkę aktorską, electro, a nawet elementy słuchowiska.

Ich pierwszy album "Gusła" wydany został 14 stycznia 2002 roku. Charakterystycznymi elementami, jakie zostały użyte na płycie, są różnego rodzaju archaizmy, parafrazy i zapożyczenia. W tekstach można znaleźć cytaty i nawiązanie do twórczości, m.in. Adama Mickiewicza ("Grażyna", "Romantyczność", "Dziady"), Juliusza Słowackiego ("Testament Mój") czy Henryka Sienkiewicza ("Ogniem i mieczem"). Kolejny studyjny album pojawił się 21 marca 2005 roku. Krążek zatytułowany "Powstanie Warszawskie" w sposób nowoczesny i niestereotypowy ukazał historię tamtego okresu. Dzięki temu wydawnictwu nastąpił przełom w karierze zespołu. Jego nietuzinkowość dostrzegli nie tylko przyszli fani, ale także krytycy i dziennikarze, uznając album za najważniejsze wydarzenie w polskiej muzyce 2005 roku. "Powstanie Warszawskie" zostało docenione przez dyrekcję Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki czumu grupa w 2006 roku wystąpiła tam dwukrotnie: najpierw podczas Nocy Muzeów, a potem w czasie uroczystości związanych z 61. rocznicą wybuchu Powstania. Kolejne dwa lata owocowały w trasy koncertowe na najważniejszych polskich festiwalach - "Przystanek Woodstock", "Off Festival" w Mysłowicach oraz "Przegląd Piosenki Aktorskiej". Trzecia z kolei płyta "Gospel" potwierdziła wysoką pozycję oraz świetną formę artystyczną grupy. Krążek wydany 22 lutego 2008 roku zawierał w sobie głównie tematy religijne. Największym powodzeniem cieszyły się utwory "Hydropiekłowstąpienie" i "Czarne kowboje", które otrzymały wysokie noty na liście Radiowej Trójki. "Gospel" stał się komercyjnym sukcesem Lao Che, sprzedając się w ponad 30 000 egzemplarzy i otrzymując status platynowej płyty.

W 2010 roku ukazał się czwarty album studyjny "Prąd stały / Prąd zmienny", który promowany był przez trasę koncertową o tej samej nazwie. Płyta nie zyskała jednak większego uznania. Lato 2011 było latem serii koncertów z cyklu Męskie Granie, Przystanek Woodstock, Off Festival czy Heineken Open'er. 30 lipca 2012 roku podczas uroczystości związanych z 68. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego członkowie zespołu zostali uhonorowani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego. W ostatnim kwartale tego samego roku wydano piąty album "Soundtrack", który uzyskał certyfikat złotej płyty m.in. za single "Zombi!" i "Dym". Rok 2015 przyniósł grupie kolejną płytę "Dzieciom", a rok 2018 album "Wiedza o społeczeństwie".

Klikaj po więcej:

• Oficjalna strona: https://laoche.art.pl/
• Facebook: https://www.facebook.com/laochepl/