Przejdź do głównej zawartości

0 Wyniki

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Mark Knopfler

Gitara w jego rękach staje się magiczną różdżką, która napełnia uszy słuchaczy urzekającą melodią. Mark Freuder Knopfler to brytyjski gitarzysta, wokalista i kompozytor. Inspiracją do poznawania muzyki stał się wujek Marka, który grając na harmonijce i pianinie uczył nastolatka różnych gatunków muzycznych. Pierwszą gitarę - Hofner Super Solid V2, przyszły artysta otrzymał w wieku 15 lat. Rok później, wraz z koleżanką z klasy, wystąpił w lokalnej telewizji grając na harmonijce. W 1968 roku poznał entuzjastę country bluesa oraz muzyka-amatora Steve'a Phillipsa, z którym stworzył duet "The Duolian String Pickers". W kwietniu 1970 roku Knopfler nagrał swoją pierwszą demówkę zawierającą napisaną przez niego piosenkę "Summer's Coming My Way". Po ukończeniu studiów w 1973 roku przeprowadził się do Londynu i dołączył do rockowego zespołu o nazwie "Brewers Droop". Jego gitarowe umiejętności ukazały się na drugim albumie zespołu - "The Booze Brothers". Po krótkim epizodzie w zespole muzyk podjął pracę jako wykładowca na Loughton College, gdzie uczył przez trzy lata. W międzyczasie kontynuował występy z lokalnymi zespołami, w tym z "Café Racers".

W 1977 roku Mark (główny wokal, gitara prowadząca), jego brat David (gitara rytmiczna, chórek), współlokator John Illsley (gitara basowa, chórek) oraz Pick Withers (perkusja) stworzyli zespół znany jako "Dire Straits". Pierwsze kasetowe dema, m.in. "Wild West End", "Sultans of Swing" czy "Water of Love" powstały podczas trzech wspólnych sesji. W późniejszym czasie wykonali dla londyńskiego radia BBC wersje pokazowe utworów "Southbound Again", "In the Gallery" i "Six Blade Knife". Wiele z tych piosenek znalazło się na pierwszym studyjnym albumie zatytułowanym "Dire Straits". W momencie wydania album ten nie zdobył rozgłosu w Wielkiej Brytanii, ale gdy kawałek "Sultans of Swing" ukazał się jako singiel i stał się hitem na liście przebojów w Holandii, jego sprzedaż natychmiast ruszyła - najpierw w całej Europie, następnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a w końcu w samej Wielkiej Brytanii. Drugi album "Communiqué" wydany w 1979 roku natychmiastowo zajął pierwsze miejsce we Francji, podczas gdy pierwszy zajmował nadal miejsce trzecie. Nowy album "Making Movies" zawierał wiele osobistych kompozycji Knopflera, jak "Romeo and Juliet" oraz "Tunnel of Love". Następnym studyjnym albumem był "Love Over Gold", na którym znalazły się utwory, takie jak: "Private Investigations", "Telegraph Road", "Industrial Disease" czy "It Never Rains".

W latach 1983-1984 Knopfler angażował się także w inne projekty, m.in. pisząc i produkując muzykę do filmu "Biznesmen i gwiazdy", "Cal" oraz "Radość i osłoda". Ponadto, w tym czasie, wyprodukował album Boba Dylana "Infidels", a także napisał piosenkę "Private Dancer" dla Tiny Turner. Najlepszym albumem Dire Straits był "Brothers in Arms" opublikowany w maju 1985 roku. Stał się on międzynarodowym przebojem, który sprzedał się w ponad trzydziestu milionach egzemplarzy na całym świecie. Znajdująca się na nim piosenka "Money for Nothing" uplasowała się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów, a jej teledysk był pierwszym granym na MTV w Wielkiej Brytanii. Album ten był również pierwszą płytą kompaktową, sprzedaną w tak ogromnej ilości, co w dużej mierze przyczyniło się to do wprowadzenia na rynek formatu CD. We wrześniu 1988 roku zespół Dire Straits został rozwiązany, a Knopfler poświęcił się tworzeniu muzyki w nowej grupie "The Notting Hillbillies". Niecałe 2 lata później członkowie Dire Straits ponownie złączyli siły, by nagrać kontynuację albumu "Brothers in Arms", ostatecznie wydanego we wrześniu 1991 roku. Długa trasa koncertowa, niesmak pozostawiony po nie najlepiej przyjętym przez słuchaczy albumie oraz brak sił na dalsze wspólne nagrywanie doprowadziło do definitywnego rozwiązania zespołu w 1995 roku. Od tego czasu Knopfler rozpoczął prace nad swoją solową karierą.

Jego debiutancki krążek "Golden Heart" pojawił się w marcu 1996 roku. Również w tym samym roku artysta nagrał melodię do utworu autorstwa Teda Christophera - "Knockin' on Heaven's Door", który był hołdem oddanym ofiarom strzelaniny w szkockiej miejscowości Dunblane. Kolejne indywidualne płyty muzyka powstały w 2000 ("Sailing to Philadelphia") oraz 2002 roku ("The Ragpicker's Dream"). Marzec 2003 roku okazał się pechowym dla artysty z powodu wypadku motocyklowego, w którym doznał poważnych obrażeń. Po rocznej rekonwalescencji powrócił na scenę ze swoim czwartym albumem "Shangri-La". W latach 2007-2014 solista wydał kilka nowych płyt, które błyskawicznie powiększyły grono sympatyków. Jeszcze większą popularnością cieszyły się występy na żywo, które charakteryzowały się naturalnością w zachowaniu i brakiem rozpraszających efektów specjalnych. Wydanie w 2018 roku kolejnego krążka "Down the Road Wherever" połączone zostało z ogłoszeniem trasy koncertowej o tej samej nazwie, która rozpocznie się 25 kwietnia 2019.

Bądź na bieżąco ze wszystkimi newsami o artyście:

• Oficjalna strona: https://markknopfler.com/
• Twitter: https://twitter.com/markknopfler
• Facebook: https://web.facebook.com/MarkKnopfler
• Instagram: https://www.instagram.com/mark_knopfler/

Koncerty w Polsce odbędą się:

• 10 lipiec 2019, Tauron Arena, Kraków
• 11 lipiec 2019, ERGO Arena, Gdańsk