Pomiń
Metallica

Hard Rock/Metal

Metallica - Bilety

0 Nadchodzące wydarzenia

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Metallica

Metallica - perełka wśród gatunku thrash metalu. Ten, kto słyszał choćby kilka akordów ten wie, że nie ma lepszego i popularniejszego zespołu thrashmetalowego na świecie. Kapela założona została w 1981 roku, kiedy to wokalista i gitarzysta James Hetfield oraz perkusista Lars Ulrich poznali się poprzez ogłoszenie znajdujące się na łamach czasopisma "The Recycler". W niedługim czasie członkami grupy stali się także Ron McGovney (gitarzysta basowy) i Dave Mustaine (gitarzysta prowadzący).

Zespół zagrał swój pierwszy koncert 14 marca 1982, niestety kilka miesięcy później nastąpiła zmiana basisty. Miejsce McGovney'a zajął Cliff Burton. Z końcem marca 1983 roku zespół udał się w podróż do Nowego Yorku, w czasie której Dave Mustaine przestał być członkiem kapeli, a w jego miejsce wybrany został Kirk Hammett. Od tego momentu kariera Metalliki nabrała rozpędu. 10 maja 1983 grupa rozpoczęła sesje nagraniowe, których rezultatem stał się debiutancki album "Kill 'Em All". Jeszcze w tym samym roku sceny zalały ostre riffy, takie jak "The Four Horsemen" czy "Whiplash", które natychmiast okrzyknięto klasykami. Ciepłe przyjęcie przez fanów muzyki heavymetalowej sprawiło, że zespół, dzięki pomocy producenta Flemminga Rasmussena i Sweet Silence Studios, bardzo szybko nagrał swój drugi album "Ride The Lightning". W trzecim kwartale 1984 roku kapela postanowiła rozstać się ze swoim dotychczasowym managerem Markiem Whitakerem oraz z wytwórnią Megaforce, by związać swoją przyszłość z Q Prime Management i Elektra Records. Współpraca z nowymi managerami skutkowała trasą koncertową "Bang the Head That Doesn't Bang Tour", która obejmowała koncerty w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Pod koniec 1985 roku ponowne połączenie Rasmussen oraz Sweet Silence stanowiło podwalinę dla "Master Of Puppets" - trzeciego albumu zespołu, który wydany został w marcu 1986 roku. Tytułowy utwór "Battery", a także kapitalna wersja instrumentalna "Orion" stały się wręcz bezkonkurencyjne. Dzięki występowaniu jako support Ozzy’ego Osbourne’a, "Master Of Puppets" trafiło na listę 30 najlepszych albumów, poszerzając w ten sposób już i tak rozrastające się grono odbiorców. Wydawać by się mogło, iż nic nie powstrzyma kapeli przed dalszą popularnością, ale życie postanowiło postawić przed nimi kolejne wyzwanie. Nocą 27 września 1986 podczas tournée po Szwecji wydarzył się wypadek, w którym życie stracił Cliff Burton. Była to niepowetowana strata, która zawiesiła na włosku dalszą karierę zespołu. Po pogrzebie kolegi zaczęto przesłuchiwania i spośród ponad 40 muzyków wybrano Jason'a Newsted z Flotsam & Jetsam. Kwartet wręcz natychmiastowo wyruszył w nową trasę koncertową i równie szybko nagrał minialbum z coverami zatutułowany "The $5.98 E.P. - Garage Days Re-Revisited". Czwarty, pełnowymiarowy album "...And Justice For All" wydany w 1988 roku, trafił na szóstą pozycję krajowej listy przebojów USA. W międzyczasie Metallica zrealizowała swój pierwszy teledysk do "One" - mrocznego i emocjonalnego utworu, który dodatkowo podkreślił wyjątkowość kapeli.

W 1991 roku Metallica wydała swój autorski album, bardziej znany fanom jako "The Black Album", zawierający w sobie utwory takie jak charakterystyczny "Enter Sandman", poważny "The Unforgiven" czy kojący "Nothing Else Matters", którego brzmienie pokochało miliony entuzjastów. Album ten nie tylko zyskał rzeszę fanów, ale także został doceniony nagrodami Grammy, MTV oraz American Music Awards.

Kolejne krążki wraz z trasami koncertowymi, stawały się zapowiedziami głębszych eksploracji muzycznego stylu zespołu. Ciągłe poszukiwanie nowych wrażeń muzycznych doprowadziło do powstania w 1999 albumu "S&M", będącego zapisem koncertu Metalliki z Orkiestrą Symfoniczną z San Francisco. Rok 2001 rozpoczął się od kolejnej poważnej zmiany, kiedy to Jason Newsted postanowił odejść z grupy, a Hetfield znalazł się na życiowym zakręcie. Na wiosnę 2002 roku, po psychicznej rekonwalescencji, zespół wrócił do nagrywania i zaledwie rok później ukazał się nowy krążek "St. Anger", którego współtwórcą stał się nowy członek Robert Trujillo. Kolejne lata owocowały coraz to nowszymi utworami oraz filmami DVD z tras koncertowych.

W 2009 roku kapela wzięła udział w uroczystości 25-lecia "Rock and Roll Hall of Fame", gdzie współpracowali z innymi członkami Hall of Fame, jak Lou Reed, Ozzy Osbourne czy Ray Davies z The Kinks. 16 czerwca 2010 roku w Warszawie, odbył się pierwszy z kilku największych pokazów Wielkiej Czwórki Thrashu, gdzie prócz Metalliki zagrały również takie legendy, jak Slayer, Megadeth i Anthrax. Sława zespołu nie przemija po dzień dzisiejszy i śmiało można stwierdzić, że pozostanie w sercach fanów do końca.

Lubisz być na bieżąco z informacjami o zespole? Wpadaj na Twittera chłopaków: https://twitter.com/metallica lub Facebooka: https://web.facebook.com/Metallica/?_rdc=1&_rdr.

Znajdź bilety na Metallica:
21 Sierpień 2019 – PGE Narodowy, Warszawa