Pomiń
Pearl Jam

Alternative/Indie Rock

Pearl Jam - Bilety

13 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:2

Wydarzenia międzynarodowe

Wydarzeń:11
Wczytano 13 z 13 wydarzeń

Więcej o Pearl Jam

Jeśli słyszysz "grunge" to mówisz - Pearl Jam! Ten amerykański zespół rockowy założony w 1990 roku zalicza się do tzw. "Wielkiej Czwórki z Seattle".

Stone Gossard i Jeff Ament w połowie lat 80. byli członkami pionierskiego grunge'owego zespołu Green River. Grupa nagrywała i koncertowała z umiarkowanym powodzeniem, aż w 1987 roku doszło do jej rozpadu. Pod koniec tego samego roku Gossard i Ament rozpoczęli współpracę z wokalistą Malfunkshun - Andrew Woodem - tworząc tym samym zespół pod nazwą Mother Love Bone. Przez kolejne dwa lata Mother Love Bone nagrywał i koncertował z coraz większym zainteresowaniem ich brzmieniem, czego owocem było podpisanie kontraktu płytowego z wytwórnią PolyGram. Ich debiutancki album zatytułowany "Apple" pojawił się w lipcu 1990 roku, cztery miesiące po śmierci Wooda. To wydarzenie niestety przekreśliło dalsze istnienie zespołu. Po kilku miesiącach rozłąki i poszukiwania świeżej krwi powstał zespół Mookie Blaylock, który po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Epic Records przemianował się na Pearl Jam.

27 sierpnia 1991 roku wydany został pierwszy studyjny album Pearl Jam o tytule "Ten". Krążek zawierał jedenaście utworów dotyczących mrocznych tematów, takich jak samotność, depresja, samobójstwo i morderstwo. Początkowo płyta sprzedawała się w bardzo małym nakładzie, lecz w drugiej połowie 1992 roku nastąpił przełom, dzięki któremu album otrzymał złoty certyfikat i osiągnął drugie miejsce na listach przebojów. Wraz z sukcesem "Ten" zespół stał się kluczowym członkiem grunge w Seattle wraz z Alice in Chains, Nirvana i Soundgarden. Drugi album "Vs." ujrzał światło dzienne 19 października 1993 roku i już w pierwszym tygodniu sprzedaży pobił sukces swojego poprzednika. Kolejny materiał "Vitalogy" ukazał się 22 listopada 1994 roku na winylu, a dwa tygodnie później na płycie CD i kasecie. Płyta stała się drugim najszybciej sprzedającym się albumem w historii zespołu z ponad 877 000 sprzedanych egzemplarzy w pierwszym tygodniu. Na "Vitalogy" znalazy się utwory, takie jak: "Not for You", "Corduroy", "Better Man" czy "Immortality". W kolejnych latach zespół nagrał "No Code" (1996) oraz "Yield" (1998), które po początkowym boomie szybko zaczęły spadać z list przebojów. Po chwilowym kryzysie nastał czas, w którym gwiazda Pearl Jam znowu rozbłysła, a to dzięki płytom "Binaural", "Riot Act" i "Pearl Jam". Dziewiąty krążek "Backspacer" trafił do sprzedaży 20 września 2009 roku i w bardzo krótkim czasie trafił na szczyt listy przebojów Billboard 200. Następca "Backspacer" pojawił się cztery lata później. Po sprzedaniu 166 000 egzemplarzy w pierwszym tygodniu "Lightning Bolt" stał się piątym albumem zespołu, który zajął pierwsze miejsce na liście Billboard 200. 10 marca 2018 roku grupa wydała singiel "Can't Deny Me", który zapowiada pojawienie się jedenastego, w historii tego zespołu, albumu. Niecierpliwie na niego czekamy.

Więcej informacji:

• Oficjalna strona: https://pearljam.com/
• Twitter: https://twitter.com/pearljam
• Facebook: https://www.facebook.com/PearlJam
• Instagram: https://www.instagram.com/pearljam/

Koncert w Polsce odbędzie się 13 lipca 2020 roku, TAURON Arena, Kraków.