Pomiń
Santana

Rock/Pop

Santana - Bilety

4 Nadchodzące wydarzenia

Wybierz Datę

Polska

Brak nadchodzących wydarzeń dla: Polska

Nie martw się, poniższe wydarzenia są nadal dostępne

Wydarzenia Międzynarodowe

Wydarzeń:4

Więcej o Santana

Jego palce potrafią wytworzyć magię, gdy zetkną się ze strunami gitary. Uznawany jest za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie, nie tylko w kategorii rock. Ma w swoim dorobku przeboje takie, jak "Europa (Earth's Cry Heaven's Smile)", "Smooth" czy "Maria Maria". Tak, tak - to właśnie Carlos Santana!

Santana urodził się w meksykańskim Autlán de Navarro, ojciec był zawodowym skrzypkiem i przy okazji jego nauczycielem gry na tym instrumencie. Muzyczne początki młodego Carlosa były niezwykle łatwe. Już jako pięcioletnie dziecko grał na skrzypcach w grupie ojca. W wieku ośmiu lat nauczył się grać na gitarze. Już wtedy był pod ogromnym wpływem muzyki bluesowych wykonawców, takich jak B.B. King, Javier Bátiz, Mike Bloomfield czy John Lee Hooker. Silny wpływ na grę Santany miała także twórczość gitarowa Gábor'a Szabó, który w perfekcyjny sposób łączył elementy jazzu, pop rocka i węgierskiej muzyki ludowej. Wkrótce po tym, jak zaczął grać na gitarze, dołączył do lokalnych zespołów na "Tijuana Strip", gdzie mógł zacząć rozwijać własne brzmienie. W 1966 roku wraz z innymi muzykami ulicznymi: Davidem Brownem, Marcusem Malone'em i Greggiem Rolie założył zespół Santana Blues Band. Grając bardzo oryginalną mieszankę latynoskiego rocka, jazzu, bluesa, salsy i rytmów afrykańskich, szybko zyskali popularność w San Francisco. Zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Columbia Records, która skróciła jego nazwę do "Santana". Ich pierwszy album zatytułowany po prostu "Santana" ukazał się 30 sierpnia 1969 roku, stając się w niedługim czasie wielkim przebojem i osiągając czwarte miejsce na amerykańskich listach przebojów. Zespół stał się znany szerszej publiczności jeszcze przed wydaniem albumu, z uwagi na wystąpienie podczas Woodstock Music and Art Festival. Dzięki rosnącej popularności zespół zdecydował się na stworzenie drugiego albumu "Abraxas", wydanego we wrześniu 1970 roku. Mieszanka m.in. rocka, bluesa, jazzu i salsy została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez słuchaczy, jak i przez krytyków. Materiał zawierał dwa najbardziej znane przeboje Santany: "Oye Como Va" oraz "Black Magic Woman/Gypsy Queen". "Abraxas" spędził sześć tygodni na pierwszym miejscu listy przebojów Billboardu pod koniec 1970 roku. Album pozostał na listach przebojów przez 88 tygodni i otrzymał czterokrotny certyfikat platyny w 1986 roku. W 2003 roku album ten znalazł się na 205 miejscu listy 500 największych albumów wszechczasów magazynu Rolling Stone.

Począwszy od roku 1972, Santana rozpoczął także karierę solową, włączając się w nurt eksperymentalnego jazzu i jazz-rocka. Występował i nagrywał m.in. z Johnem McLaughlinem, Herbie Hancock'iem, Billy Cobhamem czy Waynem Shorter'em. Artysta przygotował muzykę do filmu "La Bamba" opowiadającym o życiu i twórczości legendy rock and rolla - Ritchiego Valensa. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte były okresem spadku popularności nie tylko zespołu, ale także samego gitarzysty. W 1998 roku zespół Santana wprowadzony został do Rock and Roll Hall of Fame. Carlos Santana na scenę muzyczną powrócił z albumem "Supernatural" wydanym w 1999 roku, który był zbiorem piosenek nagranych z czołowymi gwiazdami rocka i popu młodego pokolenia. Na płycie znalazły się takie przeboje, jak: "Smooth" nagrany z Robem Thomasem, "Maria, Maria" z grupą The Product G&B, "Put Your Lights On" z Everlast'em czy "Corazón Espinado" z zespołem Maná. Krążek ostatecznie sprzedał się w ponad milionach egzemplarzy na całym świecie i zdobył osiem nagród Grammy, w tym w kategorii Album Roku, co uczyniło go najbardziej udanym albumem Santany.

Chcesz więcej?

• Oficjalna strona: https://www.santana.com/
• Twitter: https://twitter.com/SantanaCarlos
• Facebook: https://www.facebook.com/carlossantana
• Instagram: https://www.instagram.com/carlossantana/

Koncert w Polsce odbędzie się 17 marca 2020 roku, TAURON Arena, Kraków.