Pomiń
Śląska Jesień Gitarowa

Inne - Muzyka

Śląska Jesień Gitarowa - Bilety

0 Nadchodzące wydarzenia

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Śląska Jesień Gitarowa

Światowa czołówka klasycznych gitarzystów i po raz pierwszy aż trzy orkiestry: NOSPR, AUKSO i {oh!} Orkiestra Historyczna, a także prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych inspirowane polską muzyką ludową z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez RP oraz inspirujące wydarzenia dodatkowe dla każdego – tak wygląda tegoroczna, siedemnasta już edycja Śląskiej Jesieni Gitarowej. Od 21 października przez okrągły tydzień Tychami zawładnie gitara i wszystko to, co związane z tym klasycznym i – jak się przekonamy – niezwykle uniwersalnym instrumentem.

Wyjątkowy tydzień z gitarą klasyczną w tle rozpocznie koncert w Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach z Marcinem Dyllą i Łukaszem Kuropaczewskim, najwybitniejszymi polskimi gitarzystami naszych czasów. Następnie przeniesiemy się do Tychów, gdzie w Mediatece przed siedem kolejnych dni będziemy mieli okazję poznać muzykę z Europy i świata w wykonaniu wirtuozów gitary – usłyszymy Brasil Guitar Duo z Brazylii i European Guitar Quartet (Chorwacja, Czechy, Niemcy), w mistrzowskich koncertach zagra Marko Topchii (Ukraina), Bireli Lagrene i Cyprien N'tsaï (Francja), Francesco Buzzurro (Włochy), Dávid Adorján (Niemcy) oraz Avi Avital i Chen Reiss (Izrael). Wyjątkowości XVII Śląskiej Jesieni Gitarowej nadają prapremierowe wykonania dwóch koncertów gitarowych Clarice Assad i Marka Pasiecznego – kompozycji na światowym poziomie napisanych specjalnie na potrzeby festiwalu, w których z łatwością doszukamy się polskich, podhalańskich etnicznych inspiracji. To swoisty, muzyczny ukłon w stronę obchodzącej 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski.

Pierwszy raz też w historii Festiwalu będziemy mieli przyjemność wysłuchania aż trzech orkiestr – podczas prologu Festiwalu w swojej siedzibie zaprezentuje się Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, w progi Mediateki zaprosi zaś AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, gdzie także zagości {oh!} Orkiestra Historyczna uzupełniając Rolfa Lislevanda, wirtuoza gitary barokowej i lutni.

Jak informuje Miejskie Centrum Kultury w Tychach, organizator Festiwalu, część koncertową Festiwalu uzupełni cały wachlarz wydarzeń towarzyszących – o charakterze otwartym i skierowanych do profesjonalistów. Zaprosimy na sesję naukowo-artystyczną "Gitara w Polsce wczoraj - dziś - jutro". Praktyczną część zapewnią warsztaty wokalne z Clarice Assad oraz lekcje mistrzowskie prowadzone przez jurorów Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego.

Zaprezentujemy ofertę strun D’Addario, zachęcamy też do udziału w spotkaniu z włoskim lutnikiem - Gabriele Lodi, fundatorem gitary koncertowej, jednej z nagród w ramach Międzynarodowego Konkursu Gitarowego im. Jana Edmunda Jurkowskiego dla adeptów gitary do 30 roku życia, odbywającego się w ramach Śląskiej Jesieni Gitarowej. Nie zabraknie okazji do wspominania minionych edycji Festiwalu dzięki wystawie fotografii Ireneusza Kaźmierczaka, dokumentującego to cykliczne święto gitary na przestrzeni lat.

Karnety i bilety na poszczególne wydarzenia Festiwalu dostępne są za pośrednictwem portalu TicketMaster oraz w salonach Empik i Saturn/Media Markt.
Zaprasza: Prezydent Miasta Tychy Andrzej Dziuba i Miejskie Centrum Kultury w Tychach.