Pomiń
Solstafir

Hard Rock/Metal

Solstafir - Bilety

3 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:2

Wydarzenia międzynarodowe

Wydarzeń:1

Więcej o Solstafir

SOLSTAFIR

Muzyka tego islandzkiego zespołu post-metalowego sięga korzeniami arktycznych zamieci, rozpalonej wulkanicznej magmy, wybuchających gejzerów, zielonych pastwisk i słonych fal. Niezwykłe połączenie metalu z pięknymi melodiami, elementami psychodelii i silnymi wpływami klasycznego hard rocka wydaje się czasami równie osobliwe jak krajobrazy rodzinnego kraju muzyków.

Zespół założyli w 1995 roku długoletni przyjaciele: Aðalbjörn Tryggvason (gitara, śpiew), Halldór Einarsson (bas) i Guðmundur Óli Pálmason (perkusja). Nazwa grupy po islandzku oznacza promienie słońca. Po nagraniu kilku demo Einarsson zdecydował się odejść i Solstafir kontynuowali działalność jako duet. Gdy dołączył do nich basista Svavar Austmann zaczęli nagrywać utwory na debiutancki album. Niestety, w wyniku niesprzyjających okoliczności debiut ukazał się dopiero w 2002 roku. Solstafir byli już wtedy kwartetem, do składu dołączył bowiem drugi gitarzysta Sæþór Maríus Sæþórsson.

Kolejne albumy grupy: "Masterpiece of Bitterness" (2005) i "Kold" (2009) potwierdzały, ze członkom Solstafir zależy nie tyle na stylu co na czystych emocjach. Tak też było w przypadku płyt "Svatir Sandar" (2011) i znakomicie przyjętym "Otta" (2014). W 2015 roku z zespołu odszedł Guðmundur Óli Pálmason, którego zastąpił Hallgrimur Jon Hallgrimsson. W nowym składzie Solstafir nagrał album "Berdreyminn", którego tytuł oznacza osobę miewającą prorocze sny. To eklektyczne dzieło nie tyle przekracza granice gatunków muzycznych, co po prostu je ignoruje, koncentrując się na melancholii, tęsknocie, gniewie, radości. Do głosu znów dochodzą emocje, ale do tego właśnie przyzwyczaili fanów członkowie grupy.

DYSKOGRAFIA:
Í Blódi Og Anda - 2002
Masterpiece Of Bitterness - 2005
Köld - 2009
Svartir Sandar - 2011
Ótta - 2013
Berdreyminn - 2019


W INTERNECIE:
https://www.solstafir.net/