2 Wyniki

Wybierz Datę

Polska

1 Wydarzeń

Wydarzenia Międzynarodowe

1 Wydarzeń
  • SIE
    10
    Sob
    Festivalpark, België - MiddelkerkeNostalgie Beach Festival with Status Quo, Wet Wet Wet, Marc Almond,...
    Znajdź bilety

Więcej o Status Quo

Status Quo - legenda brytyjskiego rocka psychodelicznego z ponad 50-letnim stażem. Zespół swoje początki datuje na 1962 rok, kiedy to szkolni znajomi Francis Rossi (wokalista/gitarzysta/autor tekstów), Alan Lancaster (wokalista/basista), Jess Jaworski (klawiszowiec) oraz Alan Key (perkusista) postanowili połączyć swoje rockowe umiejętności pod nazwą "The Scorpions". Po roku współpracy szeregi zespołu opuścił Key, a jego miejsce zajął John Coghlan. Kapela zmieniła także nazwę na "The Spectres". W 1965 roku, kiedy edukacja szkolna dobiegła końca, Jaworski zdecydował się na odejście z kapeli. Poszukiwania nowego klawiszowca zakończyły się przyjęciem Roya Lynes'a. W tym samym czasie zespół zaczął pisać autorskie teksty i występować w londyńskich pubach.

18 lipca 1966 roku grupa podpisała pięcioletni kontrakt z wytwórnią Piccadilly Records, wydając do końca roku dwa oryginalne single: "I (Who Have Nothing)" oraz "Hurdy Gurdy Man", a rok później cover "(We Ain’t Got) Nothin’ Yet" grupy Blues Magoos. Niestety żaden z utworów nie odniósł sukcesu komercyjnego. Odkrycie w 1967 roku rocka psychodelicznego zaowocowało zmianą stylu, a także zmianą nazwy zespołu na "Traffic Jam". W lipcu tego samego roku do grupy dołączył - poznany dwa lata wcześniej - gitarzysta rytmiczny i wokalista Rick Parfitt. Miesiąc po rekrutacji Parfitt'a przemieniono nazwę kapeli na "The Status Quo". Rok 1968 przyniósł długo wyczekiwany sukces po wydaniu psychodelicznego singla "Pictures of Matchstick Men" oraz bardziej popowej piosenki "Ice in the Sun" z debiutanckiego albumu "Picturesque Matchstickable Messages from the Status Quo". Po tym przełomie kierownictwo The Status Quo postanowiło zatrudnić Bob'a Young'a jako osobę techniczną odpowiedzialną za sprzęt i organizowanie tras koncertowych. Z biegiem lat Young stał się nie tylko jednym z najważniejszych partnerów piszących teksty piosenek, ale także członkiem zespołu przygrywającym na harmonijce.

Po tym, jak drugi album "Spare Parts" okazał się komercyjną klapą, zespół porzucił ideę psychodelii na rzecz hard/boogie rocka. Wraz ze zmianą kierunku muzycznego, nastała zmiana wizerunku, a także kosmetyczna poprawka w nazewnictwie grupy. Od tej pory znakiem rozpoznawczym Statusu Quo były długie włosy oraz sprane i poszarpane ubranie. W 1970 roku Roy Lynes postanowił zakończyć współpracę z kolegami. 6 lat później nowym klawiszowcem został Andy Bown, choć do 1982 roku nie był on uznawany jako oficjalny członek Status Quo. Po dwóch kolejnych słabo sprzedających się albumach "Ma Kelly's Greasy Spoon" (1970) oraz "Dog of Two Head" (1971), przełomem stało się podpisanie kontraktu z wytwórnią Vertigo. Pierwszy album wypuszczony przez nowego wydawcę - "Piledriver" zawierał w sobie hity, takie jak: "Paper Plane", "Don't Waste My Time" czy "Unspoken Words".

Kłótnie w zespole zmusiły Johna Coghlana do opuszczenia szeregów pod koniec 1981 roku. Jego następcą na początku nowego roku został Pete Kircher, który współpracował z grupą tylko 3 lata. Kolejne spięcia doprowadziły do odejścia Alana Lancastera, który formalnie pożegnał się z kapelą w 1987 roku. W następnych latach grupa muzycznie zbliżyła się do popu, jednak nowe materiały nadal otrzymywały wysokie noty. 1 lipca 2007 roku Status Quo wystąpił na nowo wybudowanym Stadionie Wembley w ramach Koncertu dla księżnej Diany. Rossi i Parfitt zostali uhonorowani w 2010 roku odznaczeniem OBE (Orderem Imperium Brytyjskiego) za zasługi dla muzyki. Z początkiem 2012 roku zespół spotkał się w oryginalnym składzie, by wziąć udział w filmie dokumentalnym "Hello Quo!", wyjaśniającym przyczyny rozstania z Lancasterem i Coghlanem na początku lat 80. W sierpniu 2014 roku zespół dowiedział się o śmierci dawnego członka i kolegi Jessa Jaworskiego, zaś 24 grudnia 2016 roku odszedł z tego świata Rick Parfitt. Prawie 6 dekad działalności Statusu Quo przyniosło mu ogromną popularność, nie tylko w Wielkiej Brytanii. Miliony sprzedanych albumów i singli oraz tysiące wykonanych koncertów pokazuje wielkość tego kapitalnego zespołu.

Każdy fan powinien odwiedzić:
• Oficjalna strona: http://www.statusquo.co.uk/
• Twitter: https://twitter.com/status_quo
• Facebook: https://web.facebook.com/StatusQuoOfficial/

Koncert w Polsce przewidziany jest na 27 lipca 2019 roku, Dolina Charlotty, Słupsk podczas 13. edycji Festiwalu Legend Rocka.