Pomiń
Wilki

Rock/Pop

Wilki - Bilety

0 Nadchodzące wydarzenia

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Wilki

"Baśka miała fajny biust, Ania - styl, a Zośka - coś, co lubię (...)" - jesteśmy pewni, że każdy z Was potrafi dokończyć choćby tę jedną zwrotkę.

Wilki to polska grupa muzyczna umiejętnie łącząca pop z rockiem. Długie poszukiwania muzyków w końcu zaowocowały powstaniem w maju 1992 roku debiutanckiego albumu "Wilki", na którym znalazł się m.in. utwór zadedykowany zmarłemu koledze - "Son of the Blue Sky". Album ten prawie natychmiastowo stał się bestsellerem, osiągając sprzedaż ponad 220 000 kaset, 18 000 płyt CD i 2 000 płyt winylowych. Singiel "Son of the Blue Sky" stał się najczęściej wybieranym przebojem roku przez różne stacje radiowe i czasopisma muzyczne. 8 października 1993 roku wydany został drugi studyjny album zatytułowany "Przedmieścia" posiadający zarówno cięższe utwory, np. "Na przekór bogom", jak i typowe ballady, np. "Ballada Emanuel". Album otrzymał pozytywne recenzje i znacząco zwiększył ilość fanów zespołu. W kolejnym roku swoją premierę miał koncertowy album "Acousticus Rockus" zarejestrowany podczas dwóch koncertów w Warszawie. Zawierał on - oprócz dobrze znanych przebojów grupy - nowe piosenki, takie jak "Śpij Mój Śnie" czy "A Moje Bóstwa Płaczą" oraz cover utworu Czesława Niemena "Sen o Warszawie" w wersji reggae.

Każdy sukces niesie jednak ze sobą pewne konsekwencje. Wyjątkowo szybki tryb życia i ciągłe trasy doprowadziły w 1995 roku do rozpadu zespołu. Każdy członek grupy postanowił skupić się na innych projektach. Reaktywacja kapeli nastąpiła w nowym tysiącleciu, kiedy to wydany został album kompilacyjny "Największe przeboje" zawierający utwory z dorobku Wilków i solowej kariery Gawlińskiego. Wraz z końcem kwietnia 2002 roku pojawił się pierwszy singiel promujący nową płytę. "Baśka" stała się niekwestionowanym liderem rozgłośni radiowych i przebojem lata. 31 sierpnia tego samego roku do sprzedaży trafił album "4", któremu wystarczyły tylko dwa dni, by pokryć się złotem. Wilki otrzymały 7 nominacji do nagrody Fryderyka. Ostatecznie zespół był największym zwycięzcą gali, gdyż wygrał w aż 6 kategoriach: Kompozytor Roku, Autor Roku, Album Roku Pop, Grupa Roku, Wokalista Roku, Piosenka Roku. Rok 2004 stał się rokiem albumu "Watry" i znajdującego się na nim singla "Bohema" - album pokrywa się złotem, a piosenka jest jedną z najczęściej granych w radiach w całej Polsce. Dwa lata później wydano krążek "Obrazki" i ponownie zawieszono działalność. Tym razem przerwa była krótsza, gdyż w 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad świeżym materiałem. 6 listopada 2012 nakładem wytwórni Sony Music został wydany siódmy studyjny album "Światło i mrok", który promowany był przez utwór "Czystego serca". Na następną płytę fani musieli czekać aż cztery lata, ale było warto. Płyta "Przez dziewczyny" była najbardziej energetyczną i z największą dawką rocka ze wszystkich płyt zespołu. W 2020 roku Wilki zapraszają swoich sympatyków do wzięcia udziału w sentymentalnej podróży do początku lat 90. - Niebieska Trasa nachodzi!

Więcej informacji:

• Oficjalna strona: http://www.wilki.com.pl/
• Facebook: https://www.facebook.com/WilkiPage
• Instagram: https://www.instagram.com/wilki_official/
• YouTube: https://www.youtube.com/user/WilkiOfficialVEVO