Pomiń
Zenon Martyniuk

Dance/Electronic

Zenon Martyniuk - Bilety

0 Nadchodzące wydarzenia

Przykro nam ale nie mogliśmy znaleźć żadnych wydarzeń

Więcej o Zenon Martyniuk

Disco polo - gatunek muzyki tanecznej, dzielący ludzi na tych, co uwielbiają i na tych, co nienawidzą. Tytuł króla polskiego disco polo niewątpliwie należy się Zenonowi Martyniukowi, wokaliście zespołu Akcent. Grupa powstała w 1989 roku z inicjatywy Martyniuka i Mariusza Anikieja. Pierwsza kaseta duetu zatytułowana "Akcent 1" ukazała się w 1991. Jej single "Chłopak z gitarą", "Dajcie mi gitarę" oraz "Tabu tibu" zaczęły rozbrzmiewać w prawie każdym polskim domu. W sierpniu tego samego roku muzycy wyjechali do Belgii, gdzie nagrali drugi album "Żegnaj mała". Wkrótce potem zespół rozpadł się. Martyniuk podjął współpracę z grupą Crazy Boys, z którą nagrał dwie kasety "Daleka droga" i "Mała o, o!", a następnie razem z Henrykiem Mellerem stworzył zespół Ex Akcent, który wydał trzy kasety: "Szczęśliwy czas", "Piękna niedziela" oraz "Kolędy". W tym samym czasie Anikiej występował razem z Markiem Majewskim w zespole Marinero.

W 1993 roku zespół Akcent reaktywował się i w krótkim czasie opublikował dwie kasety "Dajcie mi gitarę" i "Słuchajcie chłopcy". Na pierwszej z nich znalazło się dziesięć piosenek z pierwszych dwóch wydawnictw w nowych aranżacjach. Na drugiej - nowe kompozycje, m.in. hit "Stary Cygan", który znalazł się w pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego plebiscytu Radia Katowice jako Przebój Roku 1993. Rok później światło dzienne ujrzał album "Życie to są chwile", a w 95' "Czar miłości". W 1996 roku grupa podjęła współpracę z Igorem Giro, która zaowocowała zupełnie inną aranżacją muzyczną w postaci albumu "Akcent Dance". Współpraca ta, choć była bardzo udana, okazała się jednorazowa. Następny album Akcentu - "Oczarowałaś mnie" - był powrotem do charakterystycznego brzmienia. W 1998 roku została wydana jedenasta płyta duetu o tytule "Wyznanie", która przyniosła zespołowi główną nagrodę na "III Ogólnopolskim Festiwalu Disco Polo i Dance" w Ostródzie. Podczas nagrywania jubileuszowego materiału nastąpiła ekstremalna zmiana - Mariusz Anikiej postanowił opuścić szeregi grupy. Jego miejsce na krótki czas zajął klawiszowiec Artur Boroń, z którym Martyniuk dokończył przygotowywanie krążka. Płyta "Wspomnienie" zawierała siedem utworów premierowych oraz siedem starych przebojów przygotowanych w nowych wersjach.

Po dekadzie istnienia zespół zwolnił nieco tempo - na następną płytę fani czekali aż dwa lata. Album "Moja gwiazda" trafił do oficjalnej sprzedaży w 2001 roku. Do Martyniuka dołączyli kolejno dwaj klawiszowcy: Artur Kirpsza i Ryszard Warot. W styczniu 2006 roku Martyniuk i Waldemar Oksztul wydali płytę "Do Ciebie". Lipiec 2007 przyniósł nagrodę Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie za utwór "Czemu jesteś taka dziewczyno". W latach 2009-2014 zespół przygotowywał kolejne hity ("Szczęśliwa Gwiazda", "Tańcząca w deszczu", "Przez twe oczy zielone"), które co rusz zdobywały Nagrody Publiczności. Piosenka "Przez twe oczy zielone" zyskała dużą popularność w Internecie, za sprawą reprezentacji Polski w piłce nożnej, która przy tym utworze świętowała zwycięstwo z Irlandią w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy Euro 2016. 28 lipca 2017 w pierwszym dniu 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie zespół wygrał plebiscyt "Festiwalowa Złota 20-stka" za nagranie "Przez twe oczy zielone". Dzień później grupa zdobyła nagrodę publiczności Koncertu Premier za piosenkę "Wakacyjne cuda". Podczas 23. Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie (2018) zespół otrzymał od organizatorów specjalną nagrodę Super Grand Prix oraz odebrał siedem diamentowych płyt, w tym aż cztery za utwór "Przekorny los" (jedna za tytuł albumu oraz trzy za singiel)

Po więcej informacji sięgaj na:

• Oficjalna strona: http://www.zespolakcent.pl/
• Twitter: https://twitter.com/akcentpolska, https://twitter.com/martyniukzenon
• Facebook: https://www.facebook.com/akcentpolska/
• Instagram: https://www.instagram.com/zenon_martyniuk_fanpage/