Pomiń
Dżem

Jazz/Blues

Dżem - Bilety

3 Nadchodzące wydarzenia

Polska

Wydarzeń:3

Więcej o Dżem

Zaliczani są do legend polskiego rocka. Porównuje się ich do Rolling Stones'ów. Ich piosenki zna prawie każdy. Chyba nie trzeba ich dłużej przedstawiać - "Dżem" - zespół grający muzykę z pogranicza bluesa i rocka. Ich historia zaczyna się już w 1973 roku, kiedy to dwaj bracia Adam (gitara) i Beno (gitara basowa) Otrębowie wraz z Pawłem Bergerem (klawisze) oraz Aleksandrem Wojtasiakiem (perkusja) postanowili założyć kapelę. Pod koniec tego samego roku dołączył do nich śpiewający i grający na harmonijce Ryszard Riedel. Grupa grywała covery różnych zagranicznych wykonawców, jak "Cream", Santany, Johna Mayall, "The Rolling Stones", "Spencer Davis Group" czy "Free". Początkowo zespół występował pod nazwą "Jam", lecz pomyłka organizatora jednego z koncertów dała im obecną nazwę.

W pierwszych latach kapela rzadko grała i często zmieniała swój skład. W 1975 roku szeregi zespołu opuścił Wojtasiak, a zaraz po nim Beno Otręba. Ich miejsce kolejno zajęli Leszek Faliński oraz jego brat Tadeusz. Przełomem w przyszłej karierze grupy stał się rok 1979, kiedy zaproponowano im wyjazd do wsi Wilkasy, gdzie przez cały miesiąc mieli grać dla uczestników obozów szkoleniowo-wypoczynkowych. To właśnie wtedy powstały pierwsze utwory, jak "Whisky", "Paw" czy "Poznałem go po czarnym kapeluszu". W czerwcu 1980 roku Dżem wystąpił na festiwalu "I Przeglądu Muzyki Młodej Generacji" w Jarocinie, zajmując trzecie miejsce w konkursie. Dwa lata później, po kilku zmianach składu, wydany został debiutancki singiel "Paw / Whisky". Kolejnym utworem był "Dzień w którym pękło niebo / Wokół sami lunatycy". Piosenka ukazała się we wrześniu 1984 roku.

Debiutancki album "Cegła" wydano w październiku 1985 roku na płycie winylowej, natomiast miesiąc później na kasecie magnetofonowej. Album ten zyskał ogromną popularność i stał się największym bestsellerem grupy. "Zemsta nietoperzy" to drugi studyjny album wydany w marcu 1987. Z tego krążka pochodzi jedna z najbardziej znanych piosenek Dżemu - "Naiwne pytania", w refrenie której słyszymy słynny już tekst "W życiu piękne są tylko chwile". Problemy z narkotykami sprawiły, iż Riedel został chwilowo zawieszony w działaniach zespołu. 1 stycznia 1991 roku członkowie grupy wraz z managerem założyli spółkę cywilną "Dżem". Pierwszym wydawnictwem nowej spółki był album "Detox", uważany przez wielu krytyków za najlepszy album kapeli. Znalazły się na nim hity, takie jak "Sen o Victorii", "List do M." czy "Jak malowany ptak". W październiku 93' ukazał się album "Autsajder" - ostatni w wykonaniu Riedla. Uzależnienie od narkotyków doprowadziło do jego śmierci 30 lipca 1994 roku. Zespół po tak niewyobrażalnej stracie, rozpoczął poszukiwania nowego wokalisty. Od 1995 roku nowym frontmanem Dżemu stał się Jacek Dewódzki. Kolejne albumy, na których znajdziemy już głos Dewódzkiego to wydany w 1995 roku "Kilka zdartych płyt" oraz w 1997 "Pod wiatr". 14 sierpnia 1998 wystąpili w Chorzowie jako support przed gwiazdą – The Rolling Stones. Kolejne wydawnictwa to dwie płyty z koncertu w Operze Śląskiej – kolejno w 1998 oraz 1999 "Dżem w Operze" i "Dżem w operze 2". Premiera następnego albumu studyjnego "Być albo mieć", ostatniego z Jackiem Dewódzkim, odbyła się w 2000 roku. W okresie wydania płyty zespół nagrał piosenkę "To ja, złodziej" do filmu Jacka Bromskiego o tym samym tytule. Miejsce Dewódzkiego zajął Maciej Balcar. Po czterech latach ukazała się nowa płyta "2004", z której pochodzi m.in. utwór "Do kołyski". 27 stycznia 2005 roku doszło do tragicznego w skutkach wypadku, w którym życie stracił Paweł Berger. W pierwszą rocznicę śmierci Bergera zespół dał koncert "Pamięci Pawła Bergera", a rok po koncercie wydano podwójną płytę koncertową o tej samej nazwie. Grupa postanowiła nagrać kolejną płytę i w ten oto sposób 16 listopada 2010 roku światło dzienne ujrzało szesnaste wydanie "Muza", które promowane było przez utwory "Do przodu", "Szara mgła" i "Partyzant". W 2016 roku Dżem powrócił na festiwal "Rawa Blues".

Informacje o zespole i ich koncertach znajdziesz poniżej:

• Oficjalna strona: https://www.dzem.com.pl/
• Twitter: https://twitter.com/zespol_dzem
• Facebook: https://www.facebook.com/Fanpage.Dzem/
• Instagram: https://www.instagram.com/zespol_dzem/
• YouTube: https://www.youtube.com/user/ZespolDzem